Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

erkek tarafının 3 gün düğün yapması

paylaş araştır

1. anadoludaki bazı yörelerimizde uygulanmaya devam eden bir gelenek görenek olup, erkek tarafının düğününün 3.günün öğleden sonrasında gelin alınıp gelinmesiyle sonlanan bir uygulamadır.

3 gün sürdüğü için genelde cuma sabahın çok erken saatlerinde bayrak dikimi ile başlayan düğün, davetlilerin yavaş yavaş gelmesi, öğle ve akşam yemeklerinin yenmesi ve yemeklerin haricinde durmak bilmeyen halaylar ve oyun havaları ile hız kesmeden devam eder.

Tabi kimi yörelerde bol bol silah atılması da kaçınılmazdır. Tehlikelidir,olmaması gerekir ama adet sayıldığı için bir şey de denememektedir.

2. erkek tarafının mutluluktan üç gün üç gece düğün yapması durumudur.ha işte o yöre burası dediğimdir. gün geçmiyor ki bir düğün çıkmasın sanırım bunlar günlerce yapıyor yoksa bu kadar evlenecek genç nereden çıktı diye düşünmemi sağlayandır.

ayrıca en az iki gün yapılması da adettendir. bir gün düğün olmaz herhalde dediğim, göz açıp kapayıncaya kadar geçmesini de haksızlık olarak gördüğümdür.

kınagecesi ve gelin alımı akabinde balo ile seyreder. kırk gün kırk gece düğün yapanlardan neyimiz eksiktir efendim, bırakalım ömrümüzde bir kez yaşayacağımız bir şey uzun uzadıya yapılsın, doyasıya eğlenilsin.

3. bazı bölgelerde halen var olan ve maddi güç'e dayanan gelenek.

4. Bir günü bile formalite olan işin bir de 3 güne çıkarılması.

5. hem maddi olarak hem fiziksel olarak oldukça yıpratıcı bir süreçtir. akıl işi değildir.

6. artık eskisi gibi yapılmayan, daha fazla küçük şehirlerde yapılan uygulama.

7. Anadolunun bazı bölgelerinde hala devam eden uygulama.erkek tarafının şanından sayılır..

Lakin sorulmasi gereken bir soru var ;erkek tarafı bu üç günün maliyetini kaç günde ödeyecek?

Hadi matematikçiler cevap lutfen..

8. Bu sözlüğün ne kadar fazla sayıda köylü kafasına sahip insan barındırdığını gösteren başlık.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.