1 2 3 4 5 6 7 8

dede

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. babanın babası ya da annenin babası. büyükbaba.

  benim için tanımı ise, hayatımın en güzel rengiydi kaybını asla unutamadığım her gün özlediğim adam

   
 2. Leonardo de Deus Santos veya tanınan adıyla Dede, Brezilyalı eski futbolcu..

  ülkemizde eskişehirspor forması giymiştir

   
 3. çoğu insanın hayatının en önemli karakterlerindendir. babanız çalıştığı için çocukluğunuz gün içinde genellikle dedenizle geçer. dedenizin de zaten sizden başka, torunundan başka daha önemli bir işi olmaz. kendisi gençliğinde belki çocuklarına gösteremediği ilgiyi gösterir size.

  emekliliğin sıkıcı zamanlarında doğumunuzla sizi kendisine iş edinir. en sevdiği iş. çocukluğunuz birlikte geçer. hayat koçunuz, park arkadaşınızdır. paranız bittiğinde size en kolay geri ödemesiz kredi veren bankadır. :) sizin için okul servisinizi camda bekler, çoğu zaman annenizden önce kalkar kahvaltısız okula gitmemeniz için çayı koyar, beslenme uzmanınızdır. ilkokulda ödevlerinizi beraber yaptığınız, saati öğretirken akla karayı seçen öğretmeninizdir. cuma namazında, teravih namazında cami arkadaşınızdır. ramazanda evden alınan iki yumurtayla giderdik fırına ramazan pidesi için. o fırında o kalabalıkla beklediğimiz o anlar yok artık. ramazanda pide alanda kalmadı. :( tatil arkadaşınızdır. karneyi alır dedenizle tatile çıkar okullar açılmadan dönersiniz. ilk kokoreçi dedem ısmarlamıştır, dönere bağlılığımın sebebi de dedemdir, tıpkı türk sanat müziğini sevmem gibi.başarınızla gururlanan, annenizin babanızın kızmasından terlikten sizi koruyan kolluk kuvvetinizdir. bu sebepten annem banyoda hem yıkar hem tasla girişirdi dedem görmeden. :)mürvetinizi gördüğü için şükredersiniz. yaşlandıkça bu sefer siz onun eli ayağı olursunuz. sondasında biriken idrarı dökersiniz.yatmaktan sırtında açılan yara ruhunuzda açılır. ve o gün gelir. her canlının yüzleşeceği o an.günden güne gözünüzün önünde erimeye başlar. çabalarsınız birşeyler yapmak için. en iyi doktorları bulmak en iyi hastanelere götürmek istersiniz. siz bunlar için çırpınırken, büyükler farkındadır olacakların.aslında sizde farkındasınızdır da konduramazsınız. babanız ise dua eder üç aylara kavuşsun diye,3 gün daha yaşasın diye.sonunda her canlı gibi o da rabbine döner. üzülürsünüz ağlarsınız ve bunun bir rüya olmasını istersiniz.eğer böyle bir dedeniz varsa gidip ona sarılın, duasını alın. şanslıydım çünkü ne internet bu kadar yaygındı ne şimdi çocuklar gibi elimizde cep telefonu vardı, dedem yeterdi.eğer baba ya da anneyseniz bırakın çocuklarınızı dedeleriyle vakit geçirsinler. bu babalarınıza vereceğiniz en büyük hediye olacaktır.

   
 4. gömleğinin cebini çekmece olarak kullanan yaşlılarımız.

  ne zaman bir sınav sonucu beklesem rahmetli o çekmeceden herhangi bir yardım vakfına çıkarır 50 lira verirdi. dede diyordum bak Allah yemez bunları.. hay Allah.. gece gece

   
 5. torun sahibi olacak kadar yaşı ilerlemiş kişinin aile içindeki sıfatı.

   
 6. Dedem her gece saat 2 de uyuyor cep telefonuyla oynuyor, facebookta takılıyor, film falan izliyor. Böyle dede mi olur ya. Dede dediğin yatsı okunur okunmaz ooo saat kaç olmuş diyerek namazı kılıp uyumaya giden, sabah da evdeki herkesten önce kalkan kişidir.

   
 7. bebeklerin söylediği ilk kelimelerden biri.genelde ya baba olur ya dede.

   
 8. yıllar önce sabaha görüşürüz demiş, öpmüştüm yanağından. bir daha sabah olmadı. o dedemdi.

   
 9. Çocukken baktığımızda bilge, ergenliğimizde ortak, yetişkinken sevimli, orta yaşlarımızda huysuz, yaşlılığımızda ise çocukluğumuzdur.

   
 10. tanışamadığım kişiler.

  babamın anlatmasına göre dedem çok naif biriymiş, biraz aksak 35 yaşında cebeci Ankara hastanesi onkoloji bölümünde vefat etmiş. akciğer kanseri. babam yanında refakatçiymiş. bazen anılarını anlatır. bir gün tarla sürmeye götürüyor babamı köye yakın bir dönümlük araziye. babam traktöre biniyor dedem diyor: "oğlum yavaş yavaş sür traktörü." babam çocuk, heyecanlı dedem gözden uzaklaşınca basıyor gaza. toz bulutu havalanıyor arkasından. babamın anlattığına göre dedem aksak ayağıyla geri dönüp geliyor ağır ağır. babama bakıp, "oğlum yavaş yavaş sür." diyor. babam bu anısını anlatırken gözleri yaşarıyor. öyle işte...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.