1 2 3 4 5 6 7 8

d vitamini eksikliği

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. vücüdmuz için oldukça gerekli olan yokluğunda ya da azlığında kanser gibi ciddi sonuçlara sebep olan vitaminin eksikliğini ifade eden söz öbeği.

  d vitamini en rahat ve en orjinal şekilde güneşten alınır. güneşten oldukça faydalanmamızı ifade eder bu durum. ancak benim gibi d vitamini eksiliğiniz varsa ve buna rağmen güneşi sevmiyorsanız biraz dişinizi sıkmalı ve güneşten kaçmamalısınız.

  özellikle tesettürlü bayanlarda görülen bu eksiklik halkımızın sorunudur maalesef.

   
 2. d vitaminin görevi gıdalarla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesini ve kemiklerdeki yerini almasını sağlamaktır,güneş ışınlarından alınan bir vitamindir gıdalarda çok az bulunur,eksikliği halinde,kemikler gereken desteği alamadıkları için,güçsüzleşirler,

  eksikliğin kısa döneminde belirti vermesi söz konusu olmaz,uzun süreli eksikliklerde depresyon ve kemiklerde ağrılara yol açar.nedensiz kramplar,başta terleme,halsizlik,konsantrasyon bozukluğu belirtileri arasındadır.anne sütüyle alınamadığı için bebeklik döneminde devlet politikası olarak ilk bir yıl ücretsiz d vitamini damlası bebeklere aile sağlığı merkezlerince verilir,günde 4 damla olarak kullanılır,gebeliğin ikinci trimestirinden itibarende anne adayına günde 6 damla olarak d vitamini damlası yine devlet tarafından verilmektedir.

   
 3. raşitizim hastalığına sebep olduğunu bildiğimiz eksikliktir.

  genellikle dışarıdan d vitamini alınması sağlanır ve güneşlenme sayesinde vücudun d vitamini sentezlemesi amaçlanır.

  özellikle kapalı alanlarda çalışanlarda ve güneşlenme süresi az olan bölge insanında daha yoğun bir şekilde hissedilir.

  ayrıca de kış aylarında daha çok etkisini gösteren durumdur.

   
 4. şu sıralar yaşadığım bir sıkıntı. zincirleme etkiliyor arkadaş her bi şeyi

  kalsiyum parathormon

  güneş ışığı şart

   
  (Bkz: demir/kan ilaçları)
 5. yazlık davetiyesi gibi bir şey. bu korona-pandemi-covid-19 ve türevleri bir an evvel bitsin artık. güneşi özledik. güneşi görsek yetecek, vitamini doğal yoldan edineceğiz. öteki türlü doktorların hemen ilaç önerdiği, kimilerinin damlalar halinde ekmeklerine katık ettiği, kimilerince doğrudan içilen vitaminleri çağrıştıran başlık.

  eksikliği kemiklerde ciddi sağlık sorunu yaratan vitamin.

   
 6. "Arabam olmadığı için çoğu yere yürüyerek gidiyorum. Çok şükür güneşle arama kimse giremiyor" başlık yorumu.

   
 7. kapalı alanlarda çalışıp gün boyunca güneş ışığından mahrum kalan kişilerde görülen eksikliktir. bunu gidermek için ya d vitamini hapı alınmalı ya da arada bir güneş ışığına çıkıp eksikliği giderilmelidir. d vitamini bilindiği üzere güneş ışığında vücutta sentezlenir.

   
 8. Efenim günlük D vitamini hapı ihtiyacınızı karşılamaz mümkünse 300.000 IU olanı ya iğne olarak ya da oral yoldan alınız. Kışın D vitamini değerlerinizi 80 seviyesine çıkarın, çok faydasını göreceksiniz. Güneşten aldığınız miktar 2-3 hafta depolanırken dışardan aldığımız D vitamininin ömrü kısadır en geç 1 hafta sonra yıkıma uğrar. Dolayısıyla değerlerimiz düşükse ayda bir tane ampul içmekte fayda var. Ama değerlere baktırın fazlası toksik etki gösterir. 120 değerini aşmayın.

   
 9. güneşsizliktir.

  ah ah! tatile bi çıksam da bol bol bu vitaminden alsam, kilo da yapmıyor hem.:)

   
 10. pandemide eve kapandıktan sonra daha çok eksikliğini yaşadığımız vitamin.

  let the sunshine in! diye mırıldanıyorum ama en az 3 tatil lazım. (gülücük)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam