1 2 3 4 5 6 7 8

aşure

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. içinde ceviz ve badem ile daha tatlı olan

   
 2. 4.Aşure, (Aşura) Arapça?da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türemiştir.

   
 3. Çok güzel olduğu söylenilen ancak bir türlü sevemediğim tatlı türüdür.

   
 4. aslı çorba olan ama günümüzde tatlı olarak tüketilen gıda maddesi.

   
 5. mümkünse elde kalan malzemeden değil de kaliteli malzemeden yapılır ise kolu komşuya dağıtılması daha makbul olacak geleneksel tatlıdır.

   
 6. aşura arapçada onuncu demektir. Muharrem ayının onuncu gününü temsil eder.

   
 7. Arabça bir kelimedir. Aşere "on", aşir "onuncu" demektir. Nuh tufanından günümüze kadar gelen geleneklerle 7 veya 10 çeşit malzeme ile yapılması gerektiği söylenilen, değişik, enteresan bir tatlı. En son yediğimde içindekilerin sayısı 25 civarındaydı. Artık kaça kadar yolu var, bilmiyorum.

   
 8. hicri yeni yılın 10. günü kutlanan muazzam bir gün

   
 9. teorik olarak düşününce asla tatlı olamayacağını düşünülen envai çeşit bakliyatın biraraya gelmesiyle ortaya çıkan muhteşem anadolu tatlısı. Hicri Takvimin aylarından olan Muharremin 10. günü aşure günü olarak kabul edilir. Bu gün, anne ve annanneler tarafından yapılan aşureler konu komşuya dağıtılır. ayrıca peygamber efendimiz sav Muharrem ayının 9-10-11. günlerinde sürekli oruç tutmuş ve bizlere tavsiye etmiştir. Bu oruca da aşure orucu denilir.

   
 10. rivayet şudur ki hz nuhun gemisi afet bitip sular durulunca karaya oturur. yemek ihtiyacı hasıl olur. gemide pişebilecek türden her türlü şey pişirilerek bu aş yapılır. bereket timsali olan çok tatlı geleneksel yemeğimiz. ılık yenince çok güzel olur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.