1 2 3 4 5 6 7 8

ağaca tırmanmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. özellikle çocukların ve gençlerin ve bunlar içindede erkeklerin yukarı dallardan bir meyve almak veya ağacın tepesindeoturup etrafı izlemek amacıyla ağacın gövdesine dikkat ederek düşmeden tırmanmasıdır.

   
 2. çocukların yapmaktan zevk aldığı, şahsıma da çocukluğumu hatırlatan durumdur. korktuğum için bir türlü bu duyguyu yaşayamamış olmamdandır sanırım ağaca çıkanları hep özenerek izlemişimdir.

   
 3. kedilerin korktukları bir şey olduğunda sıklıkla yaptıkları eylemdir. çocuklar ve gençlerin de yapmayı çok sevdiği, dalda oturup dinlenmenin ayrı keyif ve zevk verdiği durumdur.

   
 4. mahalle çocuklarının dallardaki kayısıları, erikleri koparmak için yaptıkları eylem.

  bir ağaç gördüğümüzde arkadaşlardan anılarını duyduğum ama yükseklik korkum sebebiyle hiç çıkamadığım, imrendiğim davranış.

   
 5. inmesi problem olan tırmanıştır.

   
 6. çocukluğu çalıkuşu gibi ağaç dallarında geçmiş bir insan için burun sızlatan bir anılar yumağını akla getiren eylemdir.

  hiç unutmam bir gün üç metre kadar tırmandığım bir ağaçta, tam gövde bitip dala oturacağım sırada çıngıraklı yılanı fark edip, daha doğrusu aynı anda birbirimize bakış fırlatmamızla birlikte, kendimi boşluğa bırakmam bir olmuştu. İyi ki yılan da peşimden atlamamış. Kara murat gibi bişeydik o zamanlar, hopluyor zıplıyor tek parça halinde yaşıyorduk yine de...

  şimdinin çocukları düz yolda yürürken incitiyor kollarını bacaklarını. keşke onlara da tırmanacakları ağaçlar verebilsek, imkanları bol ama maalesef şansız nesiller...

   
 7. yaşlıların kesinlikle yapmaması gereken eylemidir. Hatta gençler de çocuklarda çıkmasın ne derdiniz ağaçla. aletler var toplama şekilleri var onu kullanın. gerek yok maceraya. Yükseklik olur başınız döner dal gözünüze girer, kayar düşersiniz... yahu bir sürü sıkıntısı var. Bu nasıl bir cesarettir. Anlamadım gitti. Çıkmayın ağaca filan çıkmayın efendim. gerek yok bu işlere. Elma lazımsa gidin manava..

   
 8. yapamadığım iş.

  çıkmak ister miyim, isterdim ama beceremedim. bu da beceri ve yürek işi.

   
 9. Ağaçtan inmekten daha kolay eylem .

   
 10. çocukluğumuzda sıklıkla yaptığımız eylem. az dut sallamadık aşağı naylon serip.-gülücük-

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.