1 2 3 4 5 6 7 8

abd nin bizim dostumuz olması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. şanlıurfa ya müşterek harekat merkezine abd askerlerin gelmesi, komutanlığın abd li bir general ile birlikte olması ve yine abd ile birlikte suriye de mevzileri bombalamamız nedeni ile abd bizim dostluğumuz kesinleşmiş bir durumdur. abd ile birlikte ortak düşman olan, pkk/ypg yi vuruyoruz.

   
 2. abd nin bizim dostumuz olduğuna dair ilgili haberdir.

   
 3. doğru olmayan ifade.

  bununla beraber düşmanımız da değildir, olmamalıdır. zaten birkaç yüz yıldır aklı başında politikalarla yönetilen hiçbir ülke, bir başkası için dost veya düşman sınıflandırmasını yapmaz. halkımız dünya siyasetini, iki rekat namaz kılıp bizans'a savaş açan battal gazi gibi takip ettiğinden belli başlı birkaç ülkeyi sonsuza kadar düşman sayar ki akıllıca bir şey olmadığı ortada.

  çok eski bir ingiliz politikacının meşhur bir veciz sözüyle; "ingiltere'nin daimi dostları yoktur. ingiltere'nin daimi düşmanları da yoktur. ingiltere'nin daimi çıkarları vardır." realpolitik, olay budur.

   
 4. büyük ikilemlerden biridir. bir yandan müslüman dünyasına düşman olan amerika'nın bir yandan sırf menfaat için bizim dostumuz olması ilginç bir şeydir.

   
 5.  
  (Bkz: yersen)
 6. dış ilişkilerin ve çıkarların gelişimine göre ortaya çıkan tespit. şuanda dostumuz olur bir saat sonra düşmanımız olur. biz abd ile gerçek anlam da nasıl dost olabiliriz ki. adamlar kış aylarında hepimizi ağlattılar resmen. şuan ki pahalılıkta doların etkisi yadsınamaz ama net bir gerekçe de değil. bunu da belirtmeden olmaz. bir hikaye ile anlatalım dostluğumuzu..

  hikaye odur ki;

  yılan ile adam arkadaş olurlar. uzun süreli bir arkadaşlıkmış bu, adam yılanın yuvasının önüne gidermiş ve yılan yuvasından çıkıp bir altın verirmiş. bu yıllarca sürmüş ve adam bir gün hastalanmış. adam oğluna yılanın yuvasına gitmesini ve altını almasını söylemiş. oğul yuvanın yanında beklemeye başlamış. yılan çıkıp yuvasından bir altın vermiş. çocuk altını alınca daha fazlasına sahip olmak adına, büyükçe bir taş almış ve yılana fırlatmış. taş yılanın kuyruğuna gelmiş ve yılanda o acıyla çocuğu sokarak, öldürmüş.

  adam iyileştikten sonra yılanın yanına gitmiş ve demiş ki; biz yıllardır dostuz tekrar dost kalalım. oğlum yaptığının cezasını çekti demiş. yılan ise;

  bende bu kuyruk acısı sende de evlat acısı varken biz artık dost olamayız demiş.

  işte bizimde abd ile dostluğumuz bu kuyruk ve evlat acısı gibi bir şey.

   
  (Bkz: kuyruk acisi)(Bkz: dolar)
 7. ...yalandan kim ölmüş ?

   
 8. kesinlikle rusya ile ilişkilerimizin kötü olması demektir ...

   
 9. koca bir yalan. abd paraya dost olur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.