Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

28 aralık 2020 asgari ücret açıklaması

paylaş araştır

1. Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Selçuk asgari ücretin 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini duyurdu. Asgari ücrete geçen yıla göre yüzde 21'lik bir artışla 500 lira zam yapılmış oldu. TÜİK 2021 asgari ücret önerisi ise 2 bin 792 liraydı.

2. orta gelir sınıfı ve alt gelir sınıfının arasındaki gelir farkı makasının biraz daha kapanmasını sağlayacak şekilde asgari ücret zammı yapıldı.bir tanıdık var emekli olabilecek yaşta, zamanında ford'da 10 asgari ücretle mühendis olarak başlamış, yıllar içinde müdür pozisyonuna yükselmesine rağmen hala 10 asgari ücret kadar maaş alıyor.şu anda kurumsal firmalarda işe başlayan mühendisler şansları yaver giderse 2 asgari ücret üzerinde başlayabiliyor ancak.

yakında iki sınıf kalacak; çalışanlar ve işverenler veya zenginler ve fakirler veya köleler ve efendiler

3. sözde asgari ücret zammı açıklamasıyla şehirlerde hayatların git gide zorlaşacağını, mutsuzluk oranının artacağını gösterendir

zira asgari ücrete yapılan zam asgari ücretlilerin hayat standartlarını değil geriye kalanların hayat standartlarını belirliyor. asgari ücretli eşittir açlıktan ölmeye ramak kalmak. ne oranda zam yapılırsa yapılsın piyasa buna göre revize edilir. her dönemde asgari ücretliler sefalet sınırında yaşar. bu durumda asgari ücrete zam demek başkalarının fakirleşmesi demektir.maaşına bu yıl %20 zam alamayan herkes aradaki fark kadar fakirleşecek.

bu hususta sosyal kıpırdanmaların yavaş yavaş başladığını ve bu hareketlerin kartopu şeklinde büyüyerek sosyal depremlere dönüşeceğini kestirmek çok zor değil.

üniversite mezunu işsizler mutsuz, kendi mesleğini yapamayan diplomalılar mutsuz, işçi kesimi zaten mutsuz, düşük gelirli ailelerin tüm aile üyeleri mutsuz, başımızın tacı emeklilerimiz mutsuz, kariyer hedeflerinde başarılar elde edenler bile mutsuz yahu.bi bakın etrafınıza ve kendinize, herkes mutsuz.

kentlerde insanlar tek tipleşiyor, aynı marketlerden alışveriş edip aynı yerlerden giyinip aynı şeyleri izlemekten başka bir seçeneğimiz yok.var mı ha söyleyin? ben macrocenter'dan kalitesiz yerden yemem, polodan tommyden ucuz yerden giyinmem, kokuşmuş tv kanalları yerine sinemadan tiyatrodan konserden başkasını izlemem diyen var mı? böyle birileri var tabi ama aramızda değiller ve biz geriye kalan herkes bir aradayız. kimimizin adı mühendis, kimimizin adı öğretmen, kimisi polis, kimisi işçi, kimisi atanamıyor falan. aynı hayatları yaşıyoruz, aynı mahallelerde oturuyoruz, hepimizin arka sokağında suriyeliler var, müge anlı olayları var, çocuğumuzla aynı okula gitmesini istemediğimiz ailelerin çocukları var.

çevrenizde hayatından memnun bordrolu çalışan var mı?kolay kolay göremezsiniz

hatta kendi işini yapanların da epeyce bir kısmı son zamanlarda memnuniyetsiz

işverenler, patronlar, sermaye elitleri ise hayatlarından memnundur diye tahmin ediyorum, neyse.

bu gemi batacak arkadaşlar, fransız ihtilalinde batan gemi gibi

4. aile ve çalışma bakanı tarafından açıklanan yüzde 21'e tekabül eden ücret açıklaması. yeni asgari ücret 2.825,90 Tl oldu. işçiler bunu beklemiyordu geçen yılki hüsrandan dolayı. bu rakam süpriz oldu aslında. ha çok memnun edici mi değil tabi ki, açlık sınırında yaşamak kimse istemez. işçiyi çok memnun etmese de beklentilerin düşük olması sebebiyle olumlu bir bakış oluştu.

şimdi ise işveren tarafı sorun çıkarak. pandemiyi bahane ederek işçi çıkarma gibi girişimlerde bulunabilirler. yalnız bu pandemi sadece işvereni vurur nedense işçiyi vurmaz. bu da ayrı tartışma konusudur. bu yüzden işten çıkarma yasağı üç ay kadar uzatılmalı.

şuanda bir işçinin maliyeti 4.203,56 Tl.dir ve bu rakam işveren için büyük bir dağdır. devlet işverene asgari ücret desteğine yardım edecek ve şuanki destek işçi başına 75 Tl. bu da yetersiz bir rakam maalesef, sağa sola para savurmak yerine işverene doğru düzgün bir destek verilebilirdi. tunus ekonomik olarak kötü de, bizim ekonomimiz uçuyor mu? bu da ayrı bir konu tabi.

ne kadar ayrı gibi gözükse de herşeyin ucu bize yani emekçiye dokunuyor.

(Bkz: asgari ücret)
  5. bu parayı 1 ay alın da geçinin bakalım ne yapacaksınız

son 8 ay da % 40 oranının altında zam gelen hiç bir şey yok ama siz %21 zam yaptık ezdirmedik naaraları atıyorsunuz ayıptır ayıp

rakamlarla oynaya oynaya iyice dibe vurdunuz bizi

3100 3200 civarında en az olmalıydı ki biraz nefes alsın vatandaş

ha tabi vatandaşa gelince yok ama cengiz holdinge gelince sıfırla borcunu sizde haklısınız

tanım: vatandaşın tepkisine sebep olan açıklamadır

6. beklenilenden yüksek olması güzel fakat yeterli değil hala. buna rağmen bazı aç gözlü insanların hasetle baktığı zamdır efendim.

7. DAHA İYİ KOŞULUN SAĞLANMASI GEREKLİLİĞİDİR.

-Mesele maaşlardaki alım gücünün erimesi

-Mesele zorunlu harcamalarımızdaki enflasyonun gerçek enflayon ile örtüşmemesi

-Örnek bir MEMUR personel 2012 de aldığı maaşla 900 Usd allabiliyorken şimdi 550 Usd alabiliyor

Bunu makul göremeyiz

Biz dolarla maaş almıyoruz DİYEMEYİZ

Ayrıca 200 - 250 çalışanı olan bir müdürün en azından o yükü ve sorumluluğu gereği benim anlayışıma göre 15.000 Tl dan az maaş almaması gerekiyor, tabi ona göre de memur çalışanların (özel/kamu) maaşı değişmelidir.

-Şükür ve sabır kelimelerinin anlamını hepimiz biliyoruz ama realiteyi de gözden kaçırmamalıyız.

Diyorum..

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.