1 2 3 4 5 6 7 8

25 kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü

paylaş araştır şikayetçiyim

1. 1985 yılında kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak için BM genel müdürlüğü kurulu kararı ile 25 kasım günü "kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü"olarak ilan edildi.her 25 kasım'da,tüm dünya ülkeleri tarafından çeşitli etkinliklerle, halkta bu konuda fankındalık oluşturulmaya çalışılıyor.

"neden 25 kasım?"

25 kasım 1960 yılında dominik cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden 3 kız kardeş patria,minerva,maria mirabel tecavüz edilerek vahşice öldürüldü.

Cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu.kardeşlerin öldürülmesinden

sonra çıkan gazetelerde,ölüm sebeplerinin kaza olduğu söylensede gerçeğin böyle olmadığı aşikardı.mirabel kardeşler kendi ülkelerinde siyasal özgürlük için mücadele ettiler.latin amerika'daki diktatör rafael leonidas trujillo'ya meydan okudular.bu sebeple diktatörlük tarafından birçok kez hapsedildiler.25 kasım 1960 yılında da arabalarından zorla indirilerek tecavüz edilip katledildiler.

mirabel kardeşlerden birinin kod adı "kelebek"olmasından da esinlenilerek;o günden sonra bu 3 kız kardeş,gerek dominik'te gerek dünyada "kelebekler"

adıyla efsaneleşti.

kelebekler kadar özgür,kelebeklerden daha uzun ömürlü olmanız dileğiyle...

2. kimsenin duymadığı, dikkat etmediği, haberlerde çıkan şiddet haberleri kadar bile duymadığımız gün.

25 kasımda tepkiler dile getirilirken, sabah haberlerde kuşadası'nda erkek arkadaşı tarafından sokak ortasında dayak atılan kadından bahsetti. bu tepkilerin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. tabi kadın davacı olmamış, korktuğu için. işte kadının yaşadığı travmalardan sadece biri.

(Bkz: şiddet)(Bkz: travma)
  3. farkındalık yaratma günü

4. istanbulda bir ilçede kadına şiddet sonucu öldürülen 363 kadının ayakkabılarının sergilenerek önemine dikkat çekilen gün.

5. sadece bir güne değilde bir ömre sığdırılması gereken gün.

italyada futbol maçlarında futbolcusundan hakemine herkes yüzünün bir kısımını kırmızıya boyamıştı.

umarım böyle bir günde yine bir ERKEğimiz! güç gösterisi yapıp bir kadına zarar vermemiştir.

bizim ülkede maalesef gitgide sıradanlaştı kanıksar olmak ne kadar kötü bir durum.

toplum kökenin de yanlış var bence

"kızını dövmeyen dizini döver"

karısıdır döverde severde" gibi gibi dilimizde pelesenk olmuş atasözü mü özdeyiş mi saçmalamamı adına ne derseniz deyin diyerek herkes kendine bir haklılık çıkarmaya çalıştıkça böyle günler sadece hikaye olarak kalır..

6. maalesef bu kadınlardan bir tanesi de ben olmuştum zamanında. koskoca 3 yıl zindan olmuştu..

bugünü anmak, benim gibi bu zorbalığı yaşamak zorunda kalan kadınlarla aynı yerde bulunup etkinliklerde bulunmak , kadın gücünün birlikte beraber dayanışma içerisinde olduğunun bir göstergesi oluyor.

umarım diyorum bir daha böyle şeyler yaşanmaz dünya'da ama bazı caniler hala hayatta onlar olduğu sürece bu şiddet olayları asla bitmiycek..

bir daha böyle bir şey yaşamak istemiyorum umarım..

kadın kadının dayanağı olmalı, düşmanı değil.

bizler birlikte olduğumuz sürece kimse bizi yıkamaz!!

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam