1 2 3 4 5 6 7 8

19 mayıs atatürk'ü anma,gençlik ve spor bayramı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 20 haziran 1938' de kanunla gençlik ve spor bayramı olarak kutlanan, 1980' den sonra 19 mayıs atatürk'ü anma, gençlik ve spor bayramı olarak kutlanan ulusal bayram...

   
 2. eski tadı tuzu kalmamış, kutlamaların yerini sessizliğin aldığı bayram. ayrıca şahsımın da doğduğu gündür.(yazar burada hüzünlenir)

  lise dönemlerimizde aylar öncesinden hazırlanırdık gösteri yapmak için, zevki bir başka olurdu.

  Türkiye'yi bu hale getirenleri tebrik etmek lazım, herkes beceremezdi bayram kutlamalarını kaldırıp, milletin bayram sevincini kursağında bırakmayı.

  mustafa kemal Atatürk'ü bir kez daha saygıyla anıyoruz...

   
 3. lisedeyken öğrencilerin bin bir gayretleri ve danslarıyla oluşturularak ortaya çıkan kareografilerle kutlanan bayramdır.

  insan özlüyor o günleri ve görüntüleri. ulu önder mustafa kemal atatürk'e de bir kez daha rahmet diliyoruz böyle bir bayram hediye ettiği için.

   
 4. Dinci faşizan güruhu rahatsiz eden bayramlardan biri daha.

  İnadına atatürk

  İnadına +1923

   
 5. Öğrencilik hayatım boyunca mutlaka görev aldıgım şahane kutlamaların geride kaldığı bayramdır. Bayram gibi bayramdır. Eskiden sokakta elinde bayrakları ile stadyuma yürüyen beyaz kıyafetli öğrencileri gözlerim arıyor. Acaba o bayramlarda hep bir agızdan gençliğe hitabeyi ezbere okudugumuz arkadaslar da su anda bugüne sadece - haftasonuna denk gelmesinin bahtsız oldugu- bir gün olarak mı bakıyorlar merak ediyorum. Bu bayramı hediye edenlerin başta Atatürk olmak üzere ruhları şad olsun.

   
 6. Ortaokul ve lise yıllarında aylar öncesinden hummalı çalışma yaparak hazırlandığımız milli bayramımız.

   
 7. milli bayramlarımızdan biridir.aynı zamanda atatürk'ün "doğum günüm"dediği gündür.

   
 8. Gençlik bayramımız milli mücadelenin hediyesi

  Yıllarca coşku içinde kutlandı

  Son yıllarda aynı tadı vermediği aşikar

   
 9. bugün henüz 19 mayıs değil... samsuna ulaşmasına birkaç gün kalan bir zeybek, bu sıralarda binmiş olmalı bandırma vapuruna.halk isyanlarını bastırması ve vatanın işgal edilmesine önayak olması konusunda vahidettinden aldığı görevi, kuvayı milliyeye çevirmek üzere planlarını yapmışken, şeref ve haysiyet ve namus ve istikbal için verilecek milli mücadelemizin sonunda;

  gelecek güzel günleri mi,

  yoksa rehavete kapılmadan trakya üzerinden selaniğe yürümeyi mi

  yoksa bandolar eşliğinde izmirden düşmanı kovuşunun kutlamalarını mı hayal ediyordu?

  yoksa saltanat için vatanı satmaktan bile imtina etmeyenlerle beraber yedi düvele savaş açmayı kafasına koymuşken, kelleyi koltuğa aldığının bilinciyle kaygılı ve korkulu muydu?

  ne gözü kara deliymişsin, mekanın cennet olsun.

   
 10. yarın 100.cü yılını kutlayacağımız milli bayramımız.

  şöyle bakınca ne kadar uzun gibi gelse de, kazandığımız zaferler bin yıllarla telaffuz edilmeli ki, ülkemizin sonsuzluğunu ifade etsin istiyorum.

  törenlerde 1919 doğumlu kişiler mutlaka olacak ve onlar için bu günün anlamı daha farklı olacaktır. bizler yüreğimizde bir sızı, gurur barındırırken, onların duyguları nasıldır, çok merak ediyorum.

  Bundan dolayı;

  onlar anlatsa bizler dinlesek,

  onlar anlatsa bizler ağlasak,

  onlar anlatsa top, tüfek seslerini duysak,

  onlar anlatsa bizler ellerine sarılsak.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam