Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

15 TL yi aşan dolar

paylaş araştır

1. Ekonomistler buyrun,bu durum nasıl devam edecek acaba,altın ne olur,uzun süredir 14 tl civarında gidiyordu,biraz önce baktım yükselmiş, hakkımızda hayırlısı,sizler ne düşünüyorsunuz..?

2. Yine yeni yeniden

Şapkayı önümüze koyup düşünme zamanı geldi

Yoksa...yoksa nihal'i harcayacaklar matmazel

Fed faiz arttırdı, ayrıca para yakmaya başlayacağını da resmen ilan etti.

Geçtiğimiz aylarda Fed yetkililerinden gayriresmi yollarlar 100 baz puana kadar faiz artışı ve aylık 95 milyar dolarlar seviyesinde dolar yakılacağı açıklamaları gelmişti.piyasa her zaman beklentiyi satın alır

Piyasa FED'in yapacağı faiz artışını önceden fiyatlamaya başlamıştı, dolara olan talep arttı ve dolar fiyatları yükseldi, hem faiz beklentisi hem de dolaşımdaki dolar miktarının azalacak olmasından dolayı dünyada dolara olan talep arttı.kısaca dolarda bolluk değil kıtlık yaşanacak.haliyle dolar baskısı tüm dünyada artmaya devam edecek

Bir holding düşünün, mesela otomotiv sektöründen bir holding.bu holdingin kasasında altınları, dolarları, hisseleri, gayrimenkulleri, tahsil edilmemiş alacakları vs gibi birçok varlığı var.holdingin üretime devam etmesi için ürün tedariğine kesintisiz devam edebilmesi lazım, bunun içinde tüm ihtiyaçlarını tedarik edebileceği miktarda dolar bulundurması lazım, çünkü dünyada rezerv para dolar.dolar kıtlığı yaşanacağına göre kasadaki dolar miktarını acilen arttırmak gerek yoksa hammadde tedariği ve üretimde aksaklıklar olacak.bu durumda şu anda holding elindeki varlıklardan nakite en kolay çevirebileceği altın ve hisse gibi varlıklarını satıp dolar miktarını arttırmalı.

Tam olarak dünya piyasalarında şu anda bu yaşanıyor.holdingler, şirketler ellerindeki menkul varlıkların birazını satıp dolara geçiş yapıyor.hal böyleyken borsada ve altın gibi menkul değerlerde dolar bazında kayıplar yaşanıyor.

Bizim gibi hiperenflasyonist süreç içinde olan ülkelerde işler daha da çıkmaza girecek.elinizde TL varsa mala giriş yapın. her üründe enflasyon devam edecek.ev araba gibi mallar almayı düşünüyorsanız ertelemeyin.

Geri kalan hayati ihtiyaçlarımız içinse yapabileceğimiz pek bir şey yok.evlerimize varille yağ, çuvalla şeker stoklayacak halimiz yok.araba depoları zaten full geziyoruz.ne yapalım yani daha.hayırlısı ve gülüm

3. Piyasa her zaman beklentiyi satin alır, cümlesi çok yerinde..Bir çok ürünün fiyatı,kendini garantiye alma amaçlı sürekli yükselişte..

Ev ve araba alımı içinde kesinlikle katılıyorum, geçen yıl 300-350 bin TL ye bi ev alma imkanı varken,ne yazık ki şu anda bulunduğum ilçede, aynı evler,ortalama 800 bin ile 1 milyon TL arasında, şartlar değişmediği sürece,gelecek yıl en az 2 katı olcak diye öngörebiliyoruz sadece..

Son cümleye katılmamak elde değil, yalnız altınla ilgili de salgının sonbaharda ki seyrinin yükselme beklentisi,malum savaşlar ve belirsizlik..bunlardan dolayı yine bi zirve yapcak diye düşünüyorum ama bakalım..

4. diğer ülkelerde özellikle de gelişmiş ülkelerde insanlar yatırım aracı olarak neyi kullanıyorlar ?

Daha doğrusu yatırım yapma ihtiyacı hissediyorlar mı ?

Kazançlarından artan kısımla ne yapıyorlar ?

Ülkemizde olduğu gibi konut satın almaya mı yöneliyorlar ?

Onlarda devletlerinin teşvik ettiği başka uygulamalar var mı ?

Ekonomistler muhakkak bu konulardan bahsediyordurlar ama derli toplu bir istatistik önümüze konsa ve kıyaslamalar yapılsa çok iyi olurdu.

Nüfus artışı,

üretim kapasitesi,

kârlılık,

istihdam oranları,

tüketim alışkanlıkları,

ürün kaliteleri,

devletin sağladığı temel hizmetler ( güvenlik, sağlık, eğitim )

Bizde sanki olaylar şöyle gelişiyor :

Bir şekilde fazladan parayı buldum, ne yapsam da bu para ben uğraşmadan katlansa.

5. Dermes,bu söyledikleriniz, istatistikler, yatırım teşvikleri bir şekilde mevcutta olan parayı,sisteme dahil etme,politika gerektiriyor..Elbette her ülkenin vardır ama bizim daha da çok yöntem, alternatif bulmamız gerekiyor ki,ekonomimizi desteklemiş olalım,tabi bu yönlendirmeyi yapacak, kurumların,kendini sürekli yenileyen geliştiren bi yapıda olması şart.. Doğru yönlendirmelerle,iyi bı sistem herzaman mümkün, inancındayım..

Son dönemlerde, özellikle kripto para ve borsa,gibi tabiri caizse, çalışmadan kazanılan ve yüksek kazançlar vaadettigi için daha cazip gelen mecralar, yönelimi o taraflara çekiyor..

6. Eskiden şok haber derdim şimdi ise normal der oldum. Ekonomi haberlerini takip etmek istemiyorum artık paranızın değeri ortada

7. Duam,bende zaman zaman aynı hissiyatı yaşıyorum,yani haberleri takip etmek istemiyorum ama bizim görmezden gelmemiz doğru değil,haberdar olmak hiçbisey bilmemekten daha iyi, inanın,evet canımız sıkılıyor, üzüntü sebebimiz oluyo ama ülkemizde ne olup bittiğini de takip etmek lazım..

8. Defne haklısın tabi ki doğru değil ama ben çok kafaya takıyorum parası olmayan ne yapacak ülkenin durumu ne olucak gibi gibi sorular zihnimi çok yoruyor cevap bulamayınca..

9. Cevap bulacak yerler çalışıyo mu çalışmıyo mu,onu görüp, vatandaş olarak,ona göre karar verirsin,senin yada bizim görevimiz de zamani gelince tek söz hakkımız olan seçimlerde ülkemizin yararına doğru karar verebilmektir diye düşünüyorum..bunun için de haberimiz olmalı ki bi çıkarım yapabilelim..

10. Bazen beyin yorgun olunca artık peslik modu oluyor. doğru kararlar alıyorsun bir anda bisi oluyor düşündüğünü eyleme geçiremiyorsun Ülkemiz için en hayırlısını dilemekten başka bir duam yok dış ülkeler mi? bizim ülkemiz mi yanlışları doğrultusunda ilerliyor bilemedim.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.