1 2 3 4 5 6 7 8

kaoba

Bu üye Çaylak

Bu üyenin profil sayfasına git

571 entry 195 konu hiç puanı yok
04.06.2019 00:42 son işlem tarihi takip etme takip et

Vita Brevis

doğum gününü en içten dileklerimle kutladığım yazar. nice yaşlara.

pastanız da benden olsun. kabul ediniz lütfen spoiler

23.04.2019 16:35
 1. asılmak

  kendi anne ve bacısını düşünmeyen hemcinslerimin kadınlara karşı uygunsuz davranışıdır..

  misal; yavrum hepsi senin mi? güzelim nereye gidiyorsan beni de götür.

  farklı versiyonları da vardır bilemiyorum.

   
 2. boş işler

  sosyal medyada ıvır zıvır şeyler paylaşmak. misal tik tok, periskop uygulamasını kullanarak gereksiz paylaşımlar yapmak. bir gün akıma kapılıp gideceksiniz..

   
 3. Kötü insanlara iyi davranmak

  üstün insan olma yolunda yüremeye dalalettir.

  başarır mı bilemem, başarılı olmak için bazı şeylerden feragat etmek gerekir. en basiti gurur.. neden gurur diye soracak olursanız, çoğu insan almadan vermeyi, kötülüğe karşı iyilik etmeyi gururuna yediremez..

   
 4. üstün insan

  sebebi mevcudat, fahri kainat efendimiz hz muhammed mustafa'dır. (sav)

  yerler ve gökler, tüm evren onun hürmetine yaratılmış ise en üstün insan elbette o'dur. bilgi, zeka, beceri, anlayış hoşgörü, sevgi, saygı bakımından bütün özellikleri üzerinde toplamış; geceyi bile aydınlatan nur yüzü, meleklerin gıpta ettiği; canı yansa göklerde ve yerde ne varsa ağladığı, yetimlerin babası; fakir fukaranın kapısı, kötülerin korkulu rüyası, dertlilerin dermanı, duaların kabulü olan yüce, ulu insandır.

  insanların acılarına ortak olan, fakirlere yardım eden, yetim ve miskinlerin elinden tutan; kötülüklere karşı iyilikte bulunan, sabırlı, dürüst insanlar, üstün insanlardır. elbette dini vecibelerini tam anlamıyla yapmaları ile (allah bilir) makam-ı mahmud erişebilirler. makam hususu başka bir konunun temasıdır. burada üstün insan sadece din ile alakalı da değildir. elbette gelmiş geçmiş insanlar arasında da bu konuyu dolduran vardır. insanlar kusurları ile vardır. kusursuz, hatasız insan yoktur. dört dörtlük olamayız..

  eğri oturup doğru konuşmak gerekir.. şimdiki zaman ahir zamandır, bu devirde her şeye rağmen, doğru, dürüst; iyilik sahibi, adil ve sabırlı insan benim gözümde üstün insandır. bir de allah korkusu varsa bu insanın yanında olmak farz'dır.

   
  (Bkz: makam-ı mahmud)(Bkz: Hz.Muhammed)(Bkz: eğri oturup doğru konuşalım)
 5. virane

  insanın, kendisini dertten, kederden harap etmisi..

  bu dertler kederler beni viran etti..

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam