1 2 3 4 5 6 7 8

üstün insan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. sebebi mevcudat, fahri kainat efendimiz hz muhammed mustafa'dır. (sav)

  yerler ve gökler, tüm evren onun hürmetine yaratılmış ise en üstün insan elbette o'dur. bilgi, zeka, beceri, anlayış hoşgörü, sevgi, saygı bakımından bütün özellikleri üzerinde toplamış; geceyi bile aydınlatan nur yüzü, meleklerin gıpta ettiği; canı yansa göklerde ve yerde ne varsa ağladığı, yetimlerin babası; fakir fukaranın kapısı, kötülerin korkulu rüyası, dertlilerin dermanı, duaların kabulü olan yüce, ulu insandır.

  insanların acılarına ortak olan, fakirlere yardım eden, yetim ve miskinlerin elinden tutan; kötülüklere karşı iyilikte bulunan, sabırlı, dürüst insanlar, üstün insanlardır. elbette dini vecibelerini tam anlamıyla yapmaları ile (allah bilir) makam-ı mahmud erişebilirler. makam hususu başka bir konunun temasıdır. burada üstün insan sadece din ile alakalı da değildir. elbette gelmiş geçmiş insanlar arasında da bu konuyu dolduran vardır. insanlar kusurları ile vardır. kusursuz, hatasız insan yoktur. dört dörtlük olamayız..

  eğri oturup doğru konuşmak gerekir.. şimdiki zaman ahir zamandır, bu devirde her şeye rağmen, doğru, dürüst; iyilik sahibi, adil ve sabırlı insan benim gözümde üstün insandır. bir de allah korkusu varsa bu insanın yanında olmak farz'dır.

   
  (Bkz: makam-ı mahmud)(Bkz: Hz.Muhammed)(Bkz: eğri oturup doğru konuşalım)
 2. adıma açılan konudan dolayı teşekkürü borç bildiğim durumdur.

  uzun entr nedeniyle okumadığım metindir.

   
  (Bkz: narsist)(Bkz: tembel)
 3. aklı selim insandır, adalet sahibi, öngörülü, durumlara olaylara olumlu yaklaşabilen, öfkesini kontrol edebilen insanlardır.

   
 4.  
  (Bkz: Alemlerin efendisi)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam