1 2 3 4 5 6 7 8

uyum sağlayamamak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Adaptasyon sorunu yaşamak.

  Yeni bir şehir yeni bir iş, yeni ortamdan sıkılma ile son bulan ruh hali.

   
 2. içinde bulunduğu ortama ayak uyduramamaktır

  sporcularda genelde yaşanan meşhur problemdir

  parayı alırken uyum sağlarlar, ama alamazlarsa uyum sorunu yaşarlar

   
 3. piaget'in bilişsel gelişim kuramı; zeka, canlının bulunduğu çevreye adaptasyon yeteneğidir, der. insanın hayatta kalma, neslini devam ettirme güdüsü vardır ve hayatta kalıp üreyebilmek için uyum sağlamak gerekir.Buradan hareketle, çevreye uyum sağlayabilmek zeka ile doğru orantılıdır, önermesini ileri sürebiliriz.

  zeka yalnızca, 98i 37 ile çarpabilip, 5i 5 liradan 5 kalemin kaç kuruş ettiğini hesaplamaktan ibaret değildir. zeka dediğimiz kavramın sayısalı var, sözeli var, bedenseli var, sosyali var, duygusalı var, müziği var, içseli var, vs...

  adaptasyon, bütün bu zekalar ile direkt alakalıdır. ama buradaki adaptasyondan kasıt; yalnızca arkadaş çevresi edinebilmek değil, bulunulan ortama her yönden uyum sağlamak, kısaca göze batmamak. adapte olamayan birey, her zaman olumsuz yönde dikkat çekecek ve ilk elenen kişilerden olacak, bir nevi doğal seleksiyona maruz kalacaktır.

   
 4. Bulunduğu ortamda yabancılık çekme halidir. Kendini o yere ait hissetmez, bu yüzden de bulunduğu yerde mutlu olmayı beceremez.

   
 5. Bulunduğu ortamda yerleşik adetlere yabancı kalmak benimseyememek.

  Farklı bölgere atanan memurların sıkça yaşadığı sorun.

  Bazen uyumsuzluğun da bir çeşit uyum olduğu durum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam