1 2 3 4 5 6 7 8

Hakim13

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

48 entry 15 konu hiç puanı yok
25.01.2019 22:28 son işlem tarihi takip etme takip et

uceymi sadun paşa

şeyhlerin şeyhi lakaplı kahramandır. 1915'li yıllarda ırakın işgali sırasında ingilizlere kök söktürür. ingiliz ileri karakollarına yaptığı saldırılar nedeniyle ingiliz lawrens kendisine şerif hüseyin oğlu aracılığıyla rüşvet bile teklif etmiştir. rüşvet olarak ona ırak krallığı teklif edilmişti. Ama o savaş sonrasında bile durmamış anadoluya geçmiş ve fransız işgaline karşı direnmiştir. urfanın kurtuluşunda aktif rol alır.

Mustafa kemal, cumhuriyet kurulduktan sonra kendisini unutmaz. ıraktaki 150 bin dönüm arazini terk ederek anadoluya gelen bu şeyhe 14 köyün bağışlanması için kanun çıkartır. ama uceymiş aşa bir köy ister. bu köyün adı urfadaki germüş köyüdür.uceymi paşa evlenir ve soyadı olarak sümer soyadını alır. 1958'de ankara'ya yerleşir ve 1960 yılında vefat eder.

ingilizler kendisini hem ankara hükümetinden 1920'li yıllarda isetr hem de 1943'te ismet inönü'den ister. mustafa kemal de inönü de, uceymi paşayı ingilizlere vermez.

Ruhu şad olsun.

01.01.2016 22:51
 1. Kara ölüm

  1347 ila 1351 yılları arasında vuku bulan veba salgınıdır. Avrupa nüfusunun büyük kısmı ölmüştür.

  İbni haldunun yaşadığı döneme gelen veba sırasında Kuzey adrikadaki müslümanlar, Hz. Peygamberin "Hastalıkta, bulaşıcılık yoktur" sözüne binaen, uzun süre hastalığım bulaşıcılıkla yayıldığını kabul etmemişlerdir

   
 2. srinagar

  Hz. İsa'nın çarmıhtan indirilip, yaraları iyileştirildikten sonra, ömrünün kalan kısmını geçirdiği Hindistan Keşmir bölgesindeki yerdir.

  Rıs seyyah Notovitch 1877 yılında buraya yaptığı seyahatte Srinagar- Lafakh yakınlarındaki Hemis manastrında Pali dilinde yazılmış bazı metinler bulmuş, bunlar daha sonra Tibet İncili olarak anılmıştır.

  Ayrıca yine bu bölgede bulunan Yuz Asaf mezarının İsa Sahip olarak da yöre hakınca isimlendirilmiştir.

   
 3. haluk özen

  2015 rektörlük seçimlerinde birinci çıkmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da 13 Ocak itibariyle rektör atanmış kişidir. http://www.memurlar.net/haber/558512/

  Liyakatsiz yükselme ve terfiye son vereceğini belirtmektedir. http://halukozen.com/bugun2.htm

  yenişafak kendisini gezi olaylarına destek çıkan profesör olarak göstermiş anca daha sonra bu haberini silmiştir.

   
 4. yandex

  Rusya ile yaşadığımız gerilim ve rusyanın siber saldırıları sonrasında, bilgisayarımdan kaldırdığım tarayıcıdır.

   
 5. fahrettin paşa

  Ahmet tevfik paşa hükümetetinin telgrafına rağmen medineyi 72 gün daha ingilizlere teslim etmeyen asil kumandandır. tarihe müdine müdafası olarak geçen şanlı kahramanlığın başıdır.

  tarihte ilk defa mehmetçik tabirini kullanan paşadır. medine kuşatması sırasında açlış yaşanırken bir gün gökten gelen çekirgelere afet yerine nimet olarak bakabilen ve açlığı aşabilmek için çekirgenin nimetleri üzerine açıklamalar yapan paşadır. medine halkı onu çöl aslanı olarak tanır. halk bir süre oun simini, fahri, çocuklarına verir.

  enver paşa kendisinden, medinenin tahliye edilmesini istediğinde dahi, hz. peygamberin aziz hatılarının korunması için bir alay askerin yeterli olacağını belirtmiş ve bu bir alay asker talebi uygun görülmüştür.

  1917 yılının sonralarında şam igal edilmiş ve osmanlı 30 ekimde mondorosta anlaşma imzalamıştı. sadrazam ahmet izzet paşa teslim telgrafında hicazın, medinenin teslim edilmesini ister. Fahrettin paşa mescidi nebevide ahalinin önde gelenlerini toplar "ya rasullulah biz seni bıramamayız" der. bu telgrafa net cevap vermez. bu kez aynı emir harbiye nazırı cevat paşa imzasıyla 30 kasım 1918'de kendisine gelir. fahrettin paşa, buranın tesliminin ancak padişah imzasıyla olabileceğini söyleyerek zaman kazanır. padişah imzalı yazı gelir. ancak teslimin olmaması halinde ingilizlerin istanbulu işgal edebileceğinden endileşenerek 7 ocak 1919'da şehri teslim eder.

  yani özetle mondorosa rağmen 72 gün daha medine'yi teslim etmeyen yiğit vatan evladıdır.