1 2 3 4 5 6 7 8

fahrettin paşa

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 1. dünya savaşında 2 yıl 7 ay süreyle medine'nin müdafa edilmesi için savaşan türk paşası ve devlet adamı. çöl kaplanı olarak da anılır.

   
 2. hem cephede düşman askeri birliklerine hem de lawrence'in psikolojik harp saldırılarına karşı durması hasebiyle çöp kaplanı ünvanını layıkıyla hak eden medine müdafiidir.

   
 3. Ahmet tevfik paşa hükümetetinin telgrafına rağmen medineyi 72 gün daha ingilizlere teslim etmeyen asil kumandandır. tarihe müdine müdafası olarak geçen şanlı kahramanlığın başıdır.

  tarihte ilk defa mehmetçik tabirini kullanan paşadır. medine kuşatması sırasında açlış yaşanırken bir gün gökten gelen çekirgelere afet yerine nimet olarak bakabilen ve açlığı aşabilmek için çekirgenin nimetleri üzerine açıklamalar yapan paşadır. medine halkı onu çöl aslanı olarak tanır. halk bir süre oun simini, fahri, çocuklarına verir.

  enver paşa kendisinden, medinenin tahliye edilmesini istediğinde dahi, hz. peygamberin aziz hatılarının korunması için bir alay askerin yeterli olacağını belirtmiş ve bu bir alay asker talebi uygun görülmüştür.

  1917 yılının sonralarında şam igal edilmiş ve osmanlı 30 ekimde mondorosta anlaşma imzalamıştı. sadrazam ahmet izzet paşa teslim telgrafında hicazın, medinenin teslim edilmesini ister. Fahrettin paşa mescidi nebevide ahalinin önde gelenlerini toplar "ya rasullulah biz seni bıramamayız" der. bu telgrafa net cevap vermez. bu kez aynı emir harbiye nazırı cevat paşa imzasıyla 30 kasım 1918'de kendisine gelir. fahrettin paşa, buranın tesliminin ancak padişah imzasıyla olabileceğini söyleyerek zaman kazanır. padişah imzalı yazı gelir. ancak teslimin olmaması halinde ingilizlerin istanbulu işgal edebileceğinden endileşenerek 7 ocak 1919'da şehri teslim eder.

  yani özetle mondorosa rağmen 72 gün daha medine'yi teslim etmeyen yiğit vatan evladıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.