1 2 3 4 5 6 7 8

yemedim yedirdim giymedim giydirdim

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. genellikle ebeveynlerin çocukları üzerindeki haklarını belirtmek amaçlı kullanılan ya da bir kişi üzerinde çok fazla hakkı bulunan bir başkasının ne kadar fedakarlıklar yaptığını anlatmak için kullandığı söz.

   
 2. Çocuğuna sosyal mesaj veren ebeveyn cümlesi.

   
 3. Ebeveynler tarafından çocuklara söyleniyorsa zamanla bıkkınlık ve nefret yaratacak söylem.

  "Sen anne ya da babasın..elbette ki yemeyecek giymeyeceksin .benle ilgileneceksin ,okutacaksın meslek sahibi yapacaksin..kendi keyfini sürecek idiysen beni ne diye dünyaya getirdin?? demeyecek mi o çocuk?

  Diyecek .belki yüzümuze sesli söylemeyecek ama mutlaka düşunecek ..gün gelince karşılığıni verecek.

   
 4. anne babaların çocukları için sarf ettiği söz. bu sözleri de durup dururken dile getirmezler, mutlaka çocukları anne babanın canını bir şekilde yakmıştır ve ailede biz neler yaptık siz neler yapıyorsunuz diye dile getirirler.

   
 5. anne babaların çocukları için kullandıkları haklı sitem dolu söylem.

   
 6. sevişmedim seviştirdim diye devam edilebilen bazen sınırları aşıp ibretlik ve ilginç hale gelebilen esas anlamının dışına çıktığı zamanların da olduğu klasik anne baba söylemidir.

   
 7. ebeveynlerin çocukla baş edemediklerinde elinde bulunan duygu sömürüsü silahıdır. bu devran öyle birileri de sizin için yememiş yedirmiştir ona sayın. yarın sıra bize gelince bizde yemeyecez ne var yani her seferinde yüzümüze vurmasanız.(gülücük)

   
 8. yapılan fedakarlığı ifade eden sözdür

  yedirdiğim karpuz kabukları boğazında kalsın diye de beddua edilir. bizim arap bilal vardı takımda sol açık, tay gibi koşardı çocuk. bir pozisyonda depara kalktı ama yetişemedi topa ben de saha içinden kendisine ; yedirdiğim karpuz kabukları boğazına dursun diye kızmıştım. tabi millet maçı bırakıp bana gülmüştü, hakem de kahkaha atıyordu(gülücük)

  böyle de bir anım var bu sözle

   
 9. Yedirdiğim birinci kalite undan baklavalar gözüne dizine dursun diye devam eden de vardır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.