1 2 3 4 5 6 7 8

uyuz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Sarkoptların deri altına yerleşmesiyle oluşan her yaş insanda görülebilen, çok bulaşıcı, şiddetli kaşıntılı paraziter bir hastalıktır.

   
  (Bkz: hastalık)
 2. itici ve negatif görünen kişiye söylenen söz.

   
 3. istanbul'da sıkça görülmeye başlayan hastalık.

  Yıllar önce soyu kurutulmuş olan bir hastalığın yeniden hortlaması da az ilginç değil. ilaç piyasası kendine yeni sektör arıyordu da böyle oldu diyeceğim ama ilaç sıkıntısı olduğunu düşününce bu fikir de öldü aynı hızla. ilaç sıkıntısı olması da çok normal, yıllardır görülmeyen hastalık bir anda hortladı.

  kemal sunal'ın filminde gördüm uyuz vakasını. Sinemayı kireçle badana edip, millete beyaz sabun vermiş ve sorun çözülmüştü. şimdi nasıl bir çözüm bulunur, bilmiyorum. inşallah türkiye geneline yayılmaz bu hastalık.

   
  (Bkz: salgın)(Bkz: hastalık)
 4. Burhan Altıntop'a söylenmeyecek bir kelime.

   
 5. Bir tür akarın neden olduğu bulaşıcı cilt hastalığı. şiddetli kaşıntıya neden olur. Özellikle geceleri kaşıntı dayanılmaz bir hal alır. Ciltte döküntü, beyaz - gri cilt tünelleri, kızarıklık, içi sıvı dolu lezyonlar belirtileridir. Kışla, yurt gibi toplu yaşam alanlarında daha hızlı yayılır. Bilinenin aksine hayvanlardan değil insandan insana bulaşır. Hayvandan geçen akarlar insanda cilt altına giremez ve orada yerleşemez. Yaşam kaliteini oldukça düşürür. Cilt temasıyla ve ortak eşya kullanımı ile kolayca bulaşabilir. Doktor tarafından verilen losyonlarla tedavisi mümkündür.

   
 6. Ortak kullanılan eşyalar ile hızla bulaşan bir hastalık türüdür.gün geçtikçe kaşıntı katlanılmaz bir hal alır.egzama ve psikolojik etkenli zannedilmesi muhtemel benzerlik gösterir.

   
 7. deri hastalığıdır. İnsanların kalabalık olduğu yerlerde ortaya çıkma oranı daha yüksektir.

   
  (Bkz: Temizlik imandandır)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.