1 2 3 4 5 6 7 8

sevince kedere ortak olmalı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. paylaşmak derde sevince ortak olmak, kırgınlıkların giderilmesi şu üç günlük dünyamızda güzel yaşamamızı öğretmesi açısından çok anlamlı haslettir.

  Bizim geleneklerimiz özünde, kırgınlıkların geçici olduğu, affedici olan yaradan bile tövbe edeni bağışlarken, bizim eş dost evlat, mal mülk uğruna alacak-verecek bağlamında birbirimizi ezmemiz, üzmemiz kırmamız kadar çirkin bir davranış olamaz.

  Ölüm ve düğün el ile yapılır.

  Ortak olmak derdi hafifletir sevinci artırır.

   
 2. aynen katıldığım ve eyvallah kardeş dediğim başlık ve ilk yorumudur.

   
 3. sevincin paylaşıldıkça artması, kederinse azalması nedeniyle yapılması gereken ve insanlar arasındaki yakınlığı artıran durum.

   
 4. İnsanların yakın ya da uzak çevrelerinde bulunan dost bildiği kişilerle, heyecanını, hayatındaki olumlu gelişmeleri, kısaca mutluluğunu paylaşmaları kişinin mutluluğunu pekiştirir. Aynı şekilde canını sıkan, üzüntü veren, mutsuzluk yaratan şeyleri paylaşması da üzüntüsünü hafifletir. Bu tür duygulara ortak olacak kişilere, herkesin ihtiyacı vardır. Dost dediğin zaten böyle günlerde belli olur.

   
 5. Başlığı "insan sevdiği zaman kedere ortak olmalı " diye algıladığım, e tabi tabi derken sonra sevinç, keder imiş meğer aslı dediğimdir.

  Fakat insan sevince, kedere ortak değil kederin kendisi oluveriyor zatendir.

  -Türkçemin cağnım cilveleridir.-

  .

  Asıl tanıma gelecek olursak:

  Kimin sevincine kimin kederine ortak olduğumuz önemlidir. Herkesin herkesi olmak mümkün olmadığı gibi paylaştığımız sevinç de keder de sahibinin izin verdiği kadar bizimdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.