1 2 3 4 5 6 7 8

Serbest radikal

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Vücudumuzun normal metabolitik faaliyetleri sırasında yada endüstri atıkları olan güneş,kozmik ışınlar, ozon, özellikle otomobil egzoz gazları,ağır metaller, stres,alkol, vücutta yağ metabolizması sonucunda oluşturan artık ürünler serbest radikalleri oluşturan çeşitli çevresel faktörlerdir. Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalarda çeşitli hastalıklara neden olabildikleri belirtilmiştir. Bunlardan en önemlileri,kanser,kalp krizi,kronik yorgunluk olarak sıralayabiliriz.

   
 2. Yaşlanma ve hastalıklara neden olan, tahrip edici moleküller.

  Su, hava, gıdalar, toksik maddeler, radyasyon, aşırı güneşe maruz kalma ... listesiyle ilintililer

   
 3. son yörüngesinde eşlenmemmiş yani kararsız elektronu olan ve bu elektronu eşlemek yani kararlı hale geçmek için sağlam yapıdaki kararlı hücrelere saldıran yaramaz atomlar. bu atomlar ya da moleküller damarlara , dna ve rna ya organlara zarar verip kalp krizi,inme ve kansere etki yapabilir. bunun bir numara düşmanı antioksidanlardır. antioksidanlar sağa sola saldıran elektron arayan serbest radikallere eşlemek için elektron verir kararlı hale getirir.

   
 4. Dublet ve oktetini tamamlamamış en az bir ortaklanmamış elektronu bulunan, bu nedenle oldukça kararsız ve reaktif olan atom, iyon ya da moleküllerdir. Eksik olan elektronlarını tamamlamak için elektron kopartabilecekleri her türlü taneciğe şiddetle saldırırlar ve yeni radikaller oluşmasına neden olurlar. Pek çok kimyasal tepkime bu radikaller üzerinden gerçekleşir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.