1 2 3 4 5 6 7 8

Senin inancın benim yaşam tarzımı etkileyemez

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yakın zamanda günlük dozda herkese hatırlatılması gereken başlık.

  Neymiş efendim dana bonfileyi nasıl yermisim,kutsalmış, he canım he

  Sen yeme banane ')

   
 2. kesinlikle doğru olan bir ifade.

  dün akşam doğal olarak karnım acıktı, bizim sokaktaki dönerciye doğru giderken az öteden bir söylenme duydum, baktım bizim kel budist rahip cık cık cık çekiyor.

  ne var lan, kel? dedim.

  sevgili kardeşim, bilmez misin ki biz akşam yemek yemeyiz. gidip kendini meditasyona versen de buda'nın rızasını kazansan olmaz mı? dedi. neymiş, benim iyiliğim içinmiş.

  kel, lütfen! dedim. karnım aç ve sevdiğim besin maddeleriyle bedenimin ihtiyaçlarını gidermem lazım, sen git ruhunun ihtiyaçlarını gider :) diyerek onu orada boynu bükük bırakmak zorunda kaldım. mecbur muyum lan buda'yı mutlu etmeye? sen mutlu et, bana karışma.

   
 3. Klasik allahsız sanrıları, klasik allahsız varoluşsal sancıları

  Kitlenin her türlüsü tehlikedir

  Hele de tanrı gibi bir kutsaldan korkusu olmayanı

   
 4. Öyle tabiki...Herkes herkesin tercihlerin ve yaşamına saygı duymak zorunda.

   
 5. Ben bir hindu'nun karşısında dana bonfile yiyemem saygımdam.

  İnançta saygı ana noktadır.

  İnanırsın-inanmazsan ayrı konu, insanların değerlerine saygı duymak gerek.

   
 6. doğru.

  yasalar bunun için var.

   
 7. aslında bu konuda en önemli şey, o inancın kurallarına aykırı davranış olduğu için uyaran kişilerle günlük yaşamda hangi sıklıkla karşılaşıldığı. yılda sadece bir kez ise ve yaşamsal değilse, aklı başında bir insan buna saygı duyar. zulu dininde 26 şubat günü mavi renkli gömlek giyilmez diye bir kural varsa, 26 şubat günü bir zulust ile aynı ortamda bulunacaksam ve bu bilgi aklımdaysa, o gün mavi gömlek giymem. çok da yaşamsal değil ve bunaltıcı sıklıkta değil, yılda bir kez. ama yasal, ahlaki ve sıradan bir davranış için hafta 3-4 kez uyarılıyorsam ne olur? işte buna bence normal bir insan katlanamaz ve başlıktaki ifadeyi söyler.

  #3n9k bir hindu'nun karşısında bonfile yemezsin tabi çünkü zaten yaşam boyu belki 2-3 kez öyle bir durumla karşılaşırsın, o da sadece istanbul'da çok sosyal bir ortamın varsa. istanbul hariç hiçbir ilimizde böyle bir saygı gösterisine mecbur kalacağını sanmıyorum.

  önemli olan, günlük yaşamda sıkça yaptığın, yasal ve normal bir insan davranışını yasaklayan bir inancın mensuplarına karşı ne yapacağın.

  jedi dininde sokakta su içmek yasak olsa ve türkiye'de her sokakta her an bir jedist olsa ne yaparsın mesela? lol

  unutulmasın, dünya üzerinde yaşanabilir olan tüm ülkeler bu kurala sıkıca bağlıyken, yaşanamaz olan tüm ülkeler de bu kuralın tam karşısında duran cahil yobazlarla doludur.

  insan hakları evrensel bildirgesine uymak şartıyla yerel yasalarla belirlenmiş çerçevedeki özgürlüğümüz, insanlığımızın ölçüsüdür. ne kadar özgürsek o kadar insanız.

  saygı da güzeldir ama zorla saygı olmaz, ona saygı denmez. bunaltarak, söylenerek, şiddet uygulayarak bir kişide saygı oluşturduğunu sananlar, yanlış yoldasınız. zaten bıraksanız, insanlar kendiliğinden, inanca değilse bile size olan saygısından o davranışı sizin yanınızda yapmayacak. sokakta 3-5 cahilin özellikle sizleri kışkırtmak için yaptığı inanca aykırı davranışı da boşverin, o davranışlar inancınıza zarar veremez. ama o an günlük yaşamdaki bir ihtiyacını gideren kendi halindeki insana da karışmayın... zaten böyle davranılsa bu konuda isviçre gibi olurduk, ne anlatıyorum ben, lol

   
 8. #3na0 entry'e cevabımı sağlıklı olduğum bir vakitte vereceğim, bekleyin beni lol.

   
 9. Çok da şaapmamak gerekir. Ben elimden geldiğince saygı gösteriyorum. Ama müdahale çok başka bir şey, kabul edilemez.

   
 10. #3na0 sınırların sadece İstanbul'da kalmış ben Hindistan'da yaşayabilirim ya da hindistan'a gezi amaçlı gidebilirim.

  Saygı için yer ve zaman farketmez. Bir insanın değerleri benim nezdimde saygı ile karşılık bulur.

  Ben bir kişinin Hindu olduğunu biliyorsam, garezine gidip dana bonfile yiyorsam o benim saygısızlığımdır.

  Jedi dinini örnek vermişsin, yasaksa ona yasak bana yasak değil diyerek karşısında da su içmem.

  Hayat felsefesi ve inanç herkesin farklı olabilir ama saygı aynı olmak zorundadır.

  (Sözümü tutup cevabımı verdim, benden bu kadar, LoL.)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam