1 2 3 4 5 6 7 8

şekeri ve şekerli gıdaları hayatından çıkarmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. sağlıklı kalabilmenin en birinci kuralının bunu bırakmak olduğunu biraz geç de olsa öğrendiğim gerçekliktir; şeker.Uyuşturucu gibi,malesef öyle...

  şekeri bırakmak, bir bağımlılıktan kurtulmakla eşdeğer..zira uzmanlar üç beyazdan en zararlısının bu olduğunda hemfikir.hem hastalığın adı, hem de hastalığa sebep maddenin ta kendisidir.zehirli bir tatlılıkla gönüllü olarak damarlarımızda uyuşturucuya benzer bir şekilde yürüttüğümüz bir alışkanlık bu.

  sağlığına önem veren herkesin bir an evvel vazgeçmesi gereken kötü bir alışkanlık.

   
 2. yaklaşık 12 yıl önce kısmen bıraktığım görece zararlı beslenme alışkanlığıdır. ama sonuçta, yiyen de ölür, yemeyen de ölür, işin içine biraz da genetik etkenler girer dediğim durumdur. asıl olan ise, çok yaşamak değil; ahlaklı, huzurlu, insanlarda ve milletine yararlı olabilecek içerikte ve şerefli yaşamaktır diye tamamlayabileceğim konudur. (bıyık altından sırıtma imi)

   
 3. toz şekerin zararlarını bilen birinin yaptığı doğru fiil.

  kullanımı yaygın olan tuz yerine kaya tuzu kullanmalı, beyaz un yerine de tam buğday unu kullanmalıdır bu kişi aynı zamanda.

  zira kişi aslen yediklerinden dolayı hastalanır.

  tıbbın bu kadar ilerlemesine rağmen hastalıkların artması başka neye bağlanabilir zaten?

  lakin iş sadece bunlarla da sınırlı değildir.

  gıda hususunda dikkat edilmesi gereken daha birçok husus vardır.

  katkı maddeleri, kimyasal gübre, gdo vb...

  can kemal özer bu hususta tavsiye ettiğim bir mütehassıstır.

   
 4. alkol işini bırakmayacağımdan yapamayacağım eylem.

  ama çikolata, tatlı vs bırakılabilir bence de. gerekli de çok değil

   
 5. Yıllardır söylediğim mevzu.

   
 6. benim için allah mümkün kılmasın dedirten eylem.

   
 7. her ne kadar rafine şeker ( pancar ) tehlikeli bir zehir ise de bunun daha beteri olan mısırdan üretilen nişasta bazlı olanı var. kısaca nbş diye anılan bu şeker veya türevi , rafine şekerden daha ekonomik olan maliyetiyle piyasaları tutmuş durumda... hemen hemen tüm şekerli gıda maddelerinde kullanılmakta ve doğrudan kansere sebep olmaktadır. şekerin hammaddesi olan pancar bir zirai bitkidir. ekildiği taktirde üreyebilen ve anadolumuza tıpkı tütün, mercimek gibi sonradan yurtdışından ithal edilerek getirilmiş bir üründür.

  sanırım osmanlı imparatorluğu döneminde getirilip ekilen bir zirai ürün... o zamana değin bu iki zehir bu kadim topraklarda bilinmiyor ve türk insanının -sağlıklı oluşu dolayısıyla olsa gerek- gücü dünyaca konuşulmaktaydı.( küresel olarak kuşatılmışlığımızdan )hazırcı - tüketim toplumu olduğumuzdan beri raflarımızda boy gösteren nşa-şeker glikozundan imal edilmiş zararlı-zehirli, -hazır lakaplı- gıdalar sağlığımızı hızla bozmakta...ata tohumunu terkettik,doğal ürünlerle beslenmeyi de... bakkallarımız marketlere, marketler süper-mega-hiper- marketler zincirlerine dönüştürüldüğünde raflarımızı küresel gücün dayattığı cici markalarla süsledik. tatlı-zehirlerle donatıldığından beri o raflar ?hastalıklarımız çoğala çoğala yaşam kalitemizi bozdu.

  zamanla hastanelerimiz yetmez oldu ; çeşit çeşit özel hastaneler, dal hastaneleri, eğitim araştırmalar ve en son şehir hastanelerine terfi ettik. ( üzgün yüz )

   
 8. alışkanlıklarımız sebebiyle zoru başarmak olarak değerlendirdiğim davranış.

  canan karatay hoca unun içerisinde inanılmaz derecede şeker olduğunu söylüyor ve bir şekerden daha da ciddi sorunlara açacağını dile getiriyor. bizler ise kadını dinliyor; sonrada kadının lahmacunu hunharca yemesine bakıp. hem akıl veriyor hem kendi yemeye devam ediyor diyoruz. ha bununla da kamayıp kesin lahmacuncu dükkanları var diyoruz. kısacası vazgeçmemek adına her şeyi dile getiriyoruz.

   
  (Bkz: canan karatay)
 9. zehire hayır diyebilmekle eş anlamlıdır.

   
 10. sağlıklı yaşam için gerekli olan bir durum. bu sayede ciddi anlamda kilo da verilebiliyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.