1 2 3 4 5 6 7 8

sabah çorbası

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kış aylarında ısınmak için güzel bir başlangıçtır

   
 2. geçmişinde özellikle soğuk kış aylarında sıcak çorba içerek kahvaltı yapmayı alışkanlık edinmiş kişilerin sıkça içtiği çorbadır. tarhana çorbası favorimdir uzak ara.

   
 3. yaz kış fark etmeksizin alışkanlık haline gelmiş, insanın güne sıcacık başlamasını sağlayan çok çeşitli çorba türüdür.

   
 4. Bazı insanlar tarafından tuhaf karşılansada güne dinç başlamanızı sağlayan hafif ve yararlı bir başlangıçtır. favorim kelle paça

   
 5. köy tavuğu ve mercimekle yapılanı favorim olan kahvaltı şekli.

   
 6. güne peynir, zeytin gibi kahvaltılıklarla başlamak istemeyen, kış aylarında en güzelinin hem kendilerini ısıtacak hemde doyuracak bir yiyecek olduğunu düşünen kişilerin içtiği çorbadır.

   
 7. hava soğuk ise harika olan genellikle benim tavuk suyu veya mercimek gibi tercih ettiğim, güne içimizi ısıtarak başladığımız çorba türüdür.

   
 8. Çok eskiden anadoluda; peynir, zeytin vs.gibi kahvaltiliklar az bulunduğundan ya da fakirlikten dolayı bulunmadığindan güne başlama öğünü olarak tüketilen yiyecek türü.

  Iç anadolu (sivas - kayseri)ve ege bölgesinin ( denizli) bazı köylerinde hala devam eden gelenektir.sabah namazından sonra çorba içilir ve tarlaya ya da bahçeye gidilir.10 -11 gibi dönuldüğünde çaylı kahvaltı yapilir.aslında vücut için sağlıklı olanı da budur.sahah vaktinde hem midenin hafif olması hem de bağirsakların çalışması için gereklidir.

  Eskiden benim köyümde " düğürcek aşı" yapilirdı.( ince bulgur ,soğan ,salça ,nane tereyağından yapılir).bir tutam isıtılmış yufka ekmekle yaninda küp çökeleği ile yenir ; doğruca bağa gidilirdi.

   
 9. daha çok kış aylarında tercih edilen, insanın içini ısıtmasına ve güne daha iyi başlamasına sebep olabilecek etkiye sahip çorba.

   
 10. acı severlerin özellikle bol acılı içtikleri ve soğuk günlerde içlerini sıcak tutsun diye içtikleri çorba.

  favorim tarhana.tarhana forever. amma acısız ha! -gülücük-

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam