1 2 3 4 5 6 7 8

saatleri ayarlama enstitüsü

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 1961 yılında yayınlanan ahmet hamdi tanpınar romanı

   
 2. 2. Çalışmayı çok istediğim Enstitü

   
 3. Ahmet hamdi Tanpınar ın müthiş kurgusal romanı, hayri irdal karakteriyle defalarca kahkahalar atarak okunan kitap, hayri nin eşi emine nin ölümünden bile bir mizah çıkaran usta yazarın eseri.

   
 4. Eleştiri ve mizahi yönü ağır basan, romanın başkahramanı Hayri İrdal'ın anıları üzerine kurgulanan ve dört bölümden oluşan Tanpınar imzalı romandır.

  Doğu-batı sentezinde bocalayan bir toplum ve bu toplumun bocalama dönemlerini mizahi olarak yansıtan güçlü bir romandır.

   
  (Bkz: ahmet hamdi tanpınar)
 5. Tanpınar'ın okuduğum tek romanı.

  Maalesef diğerlerine başlama imkanım olmadı ama bu her nedense en iyisi gibi geliyo bana.

  Bir kere bir döneme ışık tutması onu değerli kılıyo. Değişen koşullara karşı direnenleri de sorgusuz benimseyenleri de, bigane kalanları da bulabiliriz bu romanda. Osmanlı türkçesindeki zarif tamlamalar ve kelimeler de tadını artırıyor bu eserin.

  Üzerine bir de yazarın mizah gücü eklenince ortaya bu müthiş roman çıkıyor.

  Taşlamaları ve yaşadığı çağı anlamak için çırpınan bir eski adamın komik ama acıklı anlatımıyla akan bir ırmak gibi bu kitap. Bende son derece hoş duygular yaratmıştı vaktiyle. Tekrar okumak istedim şimdi...

   
 6. Çoğunluğun Ramiz dayı ile tanıdığı, benim daha ilkokul sıralarında kıymetli türkçe hocam vesilesi ile tanıştığım müthiş kitap.

   
 7. okunmayı bekleyen kitaplarımından biri.

  bir saat ayarlasakta girsek şu enstitüye

  (tebessüm)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.