1 2 3 4 5 6 7 8

potansiyel enerjinin kınetik enerjiye dönüşmesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. fen bilgisidir.

  unutulmayan örnektir.

  barajdır,sudur,açılan deliktir...

   
 2. hafızam beni yanıltmıyorsa yüksekte duran cismin aşağı doğru hız kazanmasıyla gerçekleşen olaydır.

   
 3. duran şeyin hareket etmesidir yahu,kulağı tersten gösteren bilime protest duruşumu sergileyen entrymdir buda benim.

   
 4. hareket potansiyeli olan bir şeyin harekete geçmesi olayıdır. örneğin yüksekte duran bir şey düşme ve hızlanma potansiyeli taşır, düştüğü zaman harekete geçmistir. artık potansiyel enerji kinetiğe dönüşmüştür. benzin aracı hareket ettirecek potansiyeli vardır, gaza basınca yanmaya başlar ve araç hareket eder, yani potansiyel enerji kinetik enerjidir artık.

   
 5. devrimlerin mekanizmasıdır.

  toplum içerisindeki örgütlenmeler neticesinde oluşturulan gizil güç vakti zamanı gelince bir kıvılcım sayesinde harekete dönüşür. başarılı bir sonuca ulaşır ulaşamaz orası başka.

   
 6. Kesin benim açıklayamayacağım bir konu.

  İşi ehillerine bırakmak iyidir.

  (Bkz:)'de olduğu gibi.

  (glck)

   
  (Bkz: Emelkoca)
 7. Kimyasal tepkimelerin gerçekleşmesini açıklayan çarpışma teorisine göre; yeterli kinetik enerjiye sahip tepkimeye giren tanecikler(reaktifler), uygun geometride birbirine yaklaşırken kinetik enerjileri azalır ve potansiyel enerjileri artar, tam çarpışma anında tüm kinetik enerjinin potansiyel enerjiye dönüştüğü reaktiflerin bir arada bulunduğu aktifleşmiş kompleks denilen kısa ömürlü, kararsız, yüksek enerjili bir ara ürün oluşur. Aktifleşmiş kompleks sahip olduğu yüksek potansiyel enerjiyi, ürünleri oluşturacak şekilde parçalanarak kinetik enerjiye dönüştürür ve böylece girenler, ürünlere dönüşmüş, tepkime gerçekleşmiş olur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.