1 2 3 4 5 6 7 8

nevruz

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kutlu olsun.

  Nevruz, Özbeöz bir Türk bayramıdır. Türklerin ilk millî bayramıdır..

  Temeli beş bin yıllık Türk tarihi ile beraber olan Nevruz; Türklerde ilk bahar, varoluş, diriliş bayramı olarak algılanmıştır. Nevruz?un diğer bir adı da Ergenekon?dur. Ergenekon olarak bilinmesinin nedeni: Toprağın yağmurlarla ıslanıp sonra üzerinin karla kaplanıp kısa bir ölüm uykusuna yatması ve daha sonra baharın gelmesiyle yeniden canlanıp, dirilmesidir.

   
 2. binlerce yıl önce orta asyadayken çok kutladığımız bayram.

   
 3. baharın müjdeleyicisi olan bayramdır.

   
 4. bu sene aklımıza bile gelmeyen bahar bayramı.

   
 5. Binlerce yıl önce diye komiklik yapanların seneye Türkistan'a gidip, hatta kuzeydoğu asyaya gidip kutlaması gereken bayramdır.

   
 6. İsminin farsça kökenli olmasıyla şüphe uyandıran bayram

  Baharın gelişi, doğanın uyanışı bayram şeklinde kutlanıyor.türk mitinde doğa tanrısal bir karşılık bulur ve doğanın uyanışı 'tanrı yüzümüze baktı, Tanrı bizi bu sene de seviyor' tarzı bir düşünceyle bayram şeklinde kutlanıyor olabilir.gayet mantıklı ve doğal.

  Fakat türklere ait bir bayram olduğu kanısına nereden varılıyor.

  Farsça kökenli bir isme sahip bu bayram Türk bayramı olsaydı adı Türkçe olmaz mıydı?

  Aman neyse

  Doğa bu sene de uyandı, tanrı bizi hala seviyor.maşallah çok güzel rahmet oldu bizim buralarda.ekinler ışıl ışıl ışılıyor.

   
 7. Ekinokslar ve solstisler dünyadaki çoğu kadim kültür tarafından kutlandığı için izlerine bakıldığında farslar ile etkileşimde bulunmamış uzak asyadaki türk boylarında da kutlandığı görülebilir.

  Ad konusuna gelince biz her nasıl ki islamı farslardan öğrenmişiz, nasıl ki namaz ve oruç gibi sözcükler farsça olup arapçasını kullanmıyorsak "yenigün" bayramına aynı sebepten ötürü nevruz diyoruz...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.