1 2 3 4 5 6 7 8

nazar boncuğu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. göz değmesin diye ilgi ve dikkati üzerine çektiği inanılan mavi boncuk

   
  (Bkz: mavi boncuk)
 2. Esasında takmanın caiz olmadığı, ancak insanların gözüne güzel gelen ve bir takım eski takıntıların sonucu özellikle çocukların orasına burasına iliştirilen mavimsi ve oldukça şirin cam parçasıdır. (plastik olanları güzel olmuyor)

   
 3. Nazarı ve negatif enerjiyi yok ettiğine inanılan Kırıldığı zaman kendine faydası yok sana ne faydası olacak ki dedirten boncuk.Bir inanışa göre de nazardan kırılıyormuş yere düşmekten değil :))

   
 4. milletimizin kocakarılık müessesesine verdiği önemin kanıtı. nazar boncuğu bu müessesenin ürünlerinin milyonda biri.

   
 5. Nazar boncuğu, her canlının kendisinde bulundurmayı tercih ettiği süslü cam materyali olup ayrıca yapımı el emeğinde imali ile halen değerli, babadan oğula meslek.

   
 6. nazar değmemesi için kullanılan, eşi benzeri olmayan tek anlamına gelen nazarlık.

   
 7. mavi bir boncuğun üzerinde göz şeklinde bir figür yer alan ve insanı nazardan koruduğuna inanılan boncuk türü. insanlar sevdiklerine nazar değmesin diye alırlar ya da işyeri açılışlarında dükkan sahibine hediye edilir ki, duvarına as da nazardan korusun diye.

   
 8. Cam ve küçük olanları, özellikle renkli olanları çok güzel. o yüzden hurafe de olsa vazgeçemiyoruz bir yerleri süslüyoruz başlığı :)

   
 9. Bazı insanların salon bitkilerine de taktıkları boncuk.

  Çiçeğe bir kimlik kazandırdığı için şık ve havalı duruyor.

  Sonra çiçeğe bakıp üzülüyorum. Birinin nazarı değse bile çiçeğin kaçacak göçecek bir yeri yok. Bakmayın bana da diyemez. Artık evin insafına kalmış, gübrelerlerse, havalandırırlarsa, sularlarsa beslenir; kimse yüzüne bile bakmazsa solaarr gider. Boncuklu çiçeklerin sahiplerini severim, çok iyi olurlar.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.