1 2 3 4 5 6 7 8

Mevlana Celaleddin-i Rumi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinin Belh şehrinde 1207 tarihinde doğmuştur. Mevlana ismi, Sultan Veled, Şems-i Tebrizi ve sevenlerince kullanılmış; adeta onunla özdeşleşen evrensel bir simge olmuştur. Batılılarca da Rumi olarak bilinmektedir.

  Mesnevi, Divan-ı Kebir, Fihi Mafih, Mektubat ve Mecalis-i Seba gibi önemli eserlerin de yazarıdır.

   
 2. TASAVVUF EHLİDİR, PİRİDİR. GERÇEK ANLAMDA, ASLINDA DUYULMASI GEREKENE DUYMAK ANLAMINDA AŞKIN ALLAH AŞKININ ÖNEMLİ YAŞAYICI VE YOL GÖSTERİCİLERİNDENDİR. SARAYLIYI DEĞİL ALAYLI'YI YAREN EDİNEN BİR ALLAH DOSTUDUR. AŞK İÇİN DEVLET ERKANINI REDDEDEN BİR BEDEVİYLE MANA ALEMİNE KANAT AÇAN BİR GÜVERCİNDİR. ÜRKEK YÜREĞİYLE MÜTEVAZİ BİR İMANIN KALBİN DİBİNE VURAN BİR EVLİYAULLAH TIR.

   
 3. abesle iştigal eden bir akademisyen tarafından birkaç sene evvel "moğol ajanı olabilir?" (!) iddiasıyla muhatap kılınan yüce gönüllü bir irşad makamı, veli.

   
 4. suskunluğum asaletimdendir

  her lafa verilecek bir cevabım vardır

  lakin bir lafa bakarım laf mı diye

  bir de söyleyene bakarım adam mı diye

  demiş, düşünce adamı.

   
 5. sosyal medyada paylaşılan garip sözlerin altına ismi yazılan kişi.

  adam utanmasa iyi akşamlar yazıp altına Mevlana diyecek. hatta hazreti Mevlana. bi de bu çıktı, nereden hazreti?

   
 6. spoiler

  kendisine pek çok anlamlar yüklenen, ama gerçeğin bilinenden farklı olma ihtimalinin yüksek olduğu bir filozoftur.

  bizde sanki bir allah dostu, evliyaullahtan sayılan, hakkında aksi söz edince hemen tansiyonların yükseldiği biridir celaleddin-i rumi. her şeyi olduğundan farklı ve görmek istediğimiz gibi görmeye alışık olduğumuz için daha çok süre yanlış tanımaya devam edeceğimiz biridir aynı zamanda.

  benim için sorun değil ama, kendisine çok anlam yükleyen insanlar var. sanırsınız evrenin sırrı bu belhli fariside gizli de, herkes ondaki cevheri çözme yarışına girmiş, utanmasalar şefaat dilenecekler. erotik hikayeler yazmaktan çekinmeyen bir adamcağızdan çok fazla şey beklemek değil mi bu?

  o arkadaşlara kötü haberlerim var. çünkü mevlana diyerek saygıda kusur etmedikleri bu arkadaşın moğol ajanlığından tutun da, dehriliğe varana kadar pek çok pürüzlü bir hayatı var.

  bunlarla ilgili akademik çalışmalar da var elbet. işkembeden atıyor değilim.

  anadoluda "yerli ve milli" bir ortam oluşturulmasının önündeki en büyük engellerden biri olduğunu bilseler, bu mevlana muhibleri ne düşünürlerdi acaba? hele hele hem türk milliyetçiliği taslayıp hem de mevlana gibi türk düşmanı bir adama muhabbet besleyenler, silkelenip kendilerine gelmeliler bir an önce.

  ayrıca, kendisine allah dostu bir veli muamelesi yapanlar da itikadının bozuk olduğu gerçeğiyle yüzleşmeliler. sevene neden seviyorsun diyecek halimiz yok ama, bari tanıyın da ondan sonra sevmeye devam edin. insanlara bu hazreti savunurken de baltayı taşa vurmamış olursunuz böylece.

  selam ve dua ile...

   
 7. elin adamıyla o kadar zaman bir odada başbaşa, tövbee.

  muhtemelen günümüzde yaşasa konyalıların linç edeceği kişi.

   
 8. mevlana dünyanın bile kıymetini takdir ettiği bizim topraklarımızda yetişmiş büyük bir düşünce ve gönül insanıdır.

   
 9. İçinde yandığı şehvet çukurundan bakanların kör gözünde, "yandığı aşk ateşi" şehvet ateşi zannedilen Aşk-ı Mukaddes ile yanmış, Kendini aşmış, Merhamet ile Taşmış, Şefkat ile Coşmuş Yüce Ruhlu, Engin Kalbli, Aydınlık Akıllı Allah adamı... Kendi kendisine iman ettirememiş edepsizlerin laf ettiği, zamanında günümüze on binlerce gayr-ı müslime iman nurunu kitaplarıyla aşılayanan Hakikat Pervanesi...

   
 10. UNESCO tarafından doğumunun 800.yılı Mevlana yılı ilan edilen tasavvuf insanı

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.