1 2 3 4 5 6 7 8

mercimek köftesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kırmızı mercimeğin, köftelik bulgurla pişirilmesi, içerisine yeşillik, yağ, limon suyu gibi şeylerin katılması ve köfte şekli verilerek, marul ile ikram edilen köftedir. genelde kadınların günlerinde ikram ettiği lezzetli köftedir. kırmızı mercimeği sadece çorba da kullanmak yerine başka yerlerde de kullanmak isteyen kadınların icadıdır dediğim köfte.

   
 2. şahsımın severek, tam kıvamında yaptığı ve bu konuda mütevazi olmadığıdır. ince bulgur ve kırmızı mercimekle oluşan kombinasyona, salça, yağ, soğan ve baharatların eşlik etmesiyle oluşandır. kıvamında olursa tadından yenmeyen, beş çaylarının aranan lezzetidir.

   
 3. kırmızı mercimeklisi kadar yeşil sarı tüm mercimeklerin yeşillikler ve soğanla beraber bulgurla hasbihalinin damaklarda yaşattığı karşı konulamayan lezzeti oluşturan günlerin vazgeçilmezi muhteşem güzellik

   
 4. bulgur tüketmeyen biri olarak karşı koyamadığım lezzet.layıkıyla yapıldığı,malzemeden çalınmadığı sürece çayın yanında iyi gidecek ve bir öğün savacak kadar da doyurucudur.yumurta ekleyenler olsada orjinal tarif en iyisidir.

   
 5. kadınların genellikle altın günlerinde yaptığı ve misafirlerine ikram ettiği, yanında poğaça da olursa çayla beraber afiyetle yenecek olan harika köfte. kısırdan daha çok sevdiğim yiyecektir, şu anda fena halde canım çekmiştir, ama geç bir vakittir. zaten yapacak kimse de yoktur.

   
 6. çiğ köfte görünümlü ancak onun mercimekle yapılan versiyonu olmakla birlikte yapılırken kıvamını tutturmanın çok da kolay olmadığını düşündüğüm, benim ise az da olsa severek tükettiğim yemek.

   
 7. Çiğ köfteden daha hafif olduğunu düşündüğüm, çok severek hazırladığım vazgeçilmez beş çayı ikramlarındandır.

   
 8. akıllara çiçek abbas ve şakir'i getiren taklit çiğköfte..

  Çiçek Abbas: İkimizin de minibüsü var. Kardeşinim artık Şakirr!

  Şakir: Vay anam benim! Kardeşim Abbas'a bak be! Ulan bu kıyafetlerle şebeğe dönmüşsün ayı! Güya beni taklit ediyor haa!

  Çiçek Abbas: Ulan biz yigidin harman oldugu yerden gelmişik... Tavuk!

   
  (Bkz: çiçek abbas)
 9. Kırmızı mercimeğin her yiyeceğe ayrı bir tat kattığını gösteren köfte.

   
 10. yapmayı ve yemeği sevdiğim turuncu köfte

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam