1 2 3 4 5 6 7 8

mali müşavir

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bir şirket, fabrika vs. gibi oluşumların muhasebesini tutan; gelenler ve gidenler şeklinde hesaplayan, faturaları kontrol edip sisteme giren muhasebecinin bir üst makamıdır.

  bu kişiler defter yazabilir.

  eskiden biraz daha kolayken mali müşavir olmak şimdilerde zor bir süreç gerektiriyor.

  genelde iktisadi ve idari bilimler fakültesi işletme mezunlarının tercih ettiği ve belirli bazı 4 yıllık mezunlarında 3 yıllık bir staj süresi geçirdikten sonra mali müşavirlik sınavına girmeye hakları vardır.

   
  (Bkz: muhasebe)(Bkz: iktisadi ve idari bilimler fakültesi)(Bkz: işletme)
 2. smmm ve ymm olamak üzere iki sınıftan oluşan, işletmelerin beyannamelerini hazırlayan, defterlerini tutan ofisi olan kişi. ofis önemli ( gülücük)

   
 3. sm sini ym sini bilmem ama belirli sınavlara girip kazanan değerli kişidir.akıllı insandır.

   
 4. türkiye muhasebe standartlarına göre defter tutan, beyanname veren, devlete karşı sorumlu olan; 657'ye tabi olmamasına rağmen devlet memuru olma şartlarını taşımak zorunda olan, attığı her işin sorumluluğunu taşımak zorunda olan kişi.

  Meslek hukuku adı altında bir hukuk sistemine göre ceza alabilen, görevden ihraç edilebilen, belgesi bir kalemde yırtılabilen, hatta hapis cezası ile muhatap olması o kadar da zor olmayan ve mükellefler tarafından ücreti düzenli ödenmeyen, önemsenmeyen meslek grubuna mensup kişiler.

  Gelir idaresinin işvereni muhatap almayıp, imzası olan mali müşaviri muhatap aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

  Yeminli gelirse ön kısma, devlet adına çalışan eleman olarak kabul edilip; onun mükellefleri kolay kolay incelemeye alınmaz. devletin denetim elemanıdır bir nevi.

   
 5. bkz'de adı geçen arkadaş, staj dönemi boyunca çok şanslı olduğu söylenebilir. Her şey güzel de ofisi kendinden daha şanssız, herkes bir şeyler düşünüyor ama ortada hiçbir şey yok.

  Bugün, yarın derken;

  ofis açılır, mükellefler doğru adresi bulur bir arkadaşları o ofisin yolunu bulamaz.

  Şimdilerde çiçeği burnunda bir mali müşavir kendileri.

  Tanım; kendimce tabii ki; adım atıldığı andan itibaren o kapıdan içeri gireni bu kadar zorlayıcı prosedüre sahip, yıpratıcı, bir o kadar uzun uzun yollar sonrası kavuşulan ünvan.

  Kısmet tabii...

   
  (Bkz: sude)
 6. Halbuki ofis adresi merkezi yerde olan, adresi anlattığım halde idal başta olmak üzere arkadaşlarımın bulamadığı yer. Yakında hepsini arkadaşlıktan atacağım, haberleri yok. :)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.