1 2 3 4 5 6 7 8

Köylerde okul kapatmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Öğrenci az diye okul kapatılması ve çocukların 15-20 km yol giderek başka köylerde okula gitmesi.

  Bir çok köyde iki cami varken bir okulu sığdıramamak, çocukları okumak için paket paket taşımak..

  öğretmen kadar maaş verdiği imamı köyde tutan devletimiz, öğrenci az diye köy okulunu kapatıyor.

  Sonuç; köylerimizde okul kalmadı.

   
 2. Günümüzde pek olmayan durumdur.

  90li yıllarda ne köy kalıyordu ne okul ne dispanser ne yalan söyleyim şimdiye göre şükür iyi kötü var en azından.

   
 3. #1ty0

  Bulunduğum yerde sıkça rastladığımız durum. Öğretmen değilim ama milli eğitim personeliyim ve kapatılan okulların taşıma problemini her yıl bizzat gördüm.

  Çocuklar ve eğitim öğretime verilen değer.

   
 4. Başlık yönetmelik gereği yapılan bir uygulamaya konu olan eylemdir demek istiyorum.

  Bir okulun açık olabilmesi için gerekli şartları taşıması gerekir. Köylerde genellikle okullar ilkokuldur. İlkokul olarak eğitim öğretime devam edebilmesi için en az 10 öğrencinin olması gerektir. Çünkü yönetmelik gereği 1 şube en az 10 öğrenciden oluşur. Diyelimki 10 öğrencisi yok. O okula öğretmen verilmez dolayısıyla o bölgedeki o öğrenciler taşımalı eğitim kapsamında belirlenen bir okula taşınır.

  Kamu yararı düşünüldüğünde bir mağduriyet olmuyor ki düşünülmesi gerekiyor.öğrenciler birleştirilmiş eğitim uygulamasına maruz kalmadan daha büyük okullarda daha iyi imkanlardan eğitim alıyor ki bu sanırım çok daha iyi bir durum oluyor.

   
 5. köy nüfusunun azalması neticesinde gerçekleşen durum.

  açıp da birleştirilmiş sınıfta okuyacağına veletlerin, devletin servis imkanıyla daha adil bir şekilde okumaları daha mantıklı açıkçası. hee devlet ama tarımı hayvancılığı teşvik eder, köylüyü köyünde adamca yaşatacak imkanları sağlar, o zaman iş değişir.

   
 6. köylü şımarıklığı.

  köy ağası denilen kalantor serseri, kendi ebleh evladı daha iyi eğitim alsın diye mekan kapatır gibi okulu kapatır, "öğreteceksin ulannn" diyerek sözleşmeli de olsa devlet memuruna alenen baskı yapar.

  ancak ne çare ki genetik diye bir şey vardır ama o cahil ama kudretli köy magandasının bundan haberi yoktur.

  lafı şöyle söyleseler belki anlayabilir; "katranı kaynatsan olur mu şeker, cinsini sevdiğim cinsine çeker."

  paramız da olsa, köy babamızdan miras kalmış da olsa, askerden dönen tarkan'ın hamam kapattığı gibi okul kapatmamalıyız. tenks.

   
 7. yeterli öğrenci olmaması sebebi ile gerçekleşen durum.çocuklar en yakın okulda taşımalı eğitim alırlar.tabi zor bir durum.hava koşulları,kar yağdığında yolların kapanması bunlar taşımalı eğitimin olumsuzlukları.ancak okuldan sonra evlerine dönebilmeleri,aileleri ile aynı çatı altında uyuyabilmeleri açısından yatılı bölge okullarına giden çocuklardan daha şanslılar diye düşünüyorum. günümüzde yatılı bölge okulları ilkokul öğrencisi alıyor mu hala bilmiyorum ama eskiden birinci sınıftan sekizinci sınıfın sonuna kadar yatılıda okurlardı.çok gördü bu gözler birinci sınıf bebelerinin yaşadıkları zorlukları.anne yok,baba yok.ablan, abin okuyorsa yatılıda şanslısın.neyse hatırladıkça canım sıkıldı şimdi.düşünüyorumda çocuk çok değerli olmalı.ülkedeki her şeyden değerli.bir çocuk bile olsa öğretmeni olmalı.daha küçücük yaşında hayatın zorlukları tepesine binmemeli.velhasıl çocuk konusunda çok hassasım,uzatmayayım.

   
 8. ekseriyetle yaşlı ve az nüfuslu köylerde;

  1- Muhtara ihtiyaç yoktur (muhtarlık için asgari 500 nüfus şartı olmalı. 150-200 nüfuslu köy ile ilgili köy derneği karar alıcı organ olmalı)

  2- Sağlık evine ihtiyaç yoktur (Sağlık evi ebesinin günümüzde pansuman yapması ve tansiyon ölçmesi dışında hiç bir yetkisi yok. Kaldı ki bir çok köy terkedilmiş gibi sessiz sakin az ve yaşlı nüfuslu çocuk namına varlık yok çocuğu geçtim yeni evlenmiş ya da evlenecek gençlerin dahi olmadığı köyler var)

  3- ilkokula ihtiyaç yoktur. (keza yine aynı şekilde köylerde çocuk olmaması ya da olup da az olması durumunda "birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören biri olarak söylüyorum bunu" öyle ilkokulda okumasaydım daha geleceğim daha farklı olurdu..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam