1 2 3 4 5 6 7 8

Kan grubu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kanda mevcut olan antikorlara göre kanın sınıflandırılma işlemidir. Kan A, B, AB ve 0 olarak gruplara ayrılır. Eğer alyuvarlarınızda A proteini mevcutsa A, B proteini mevcutsa B grubundansınız, her ikisi de varsa AB,ikisi de yoksa 0 grubuna dahilsiniz. Rh(rezüs) proteini de alyuvarların yüzeyinde olan bir antijendir, kanınızda bulunduğu takdirde (+), bulunmuyorsa (-) olarak diğerleriyle beraber belirtilir.

   
 2. çoğu kişinin gerekli olduğu zamanlarda aklın gelmeyen,unuttuğu ya da hiç bilmediği bilgi.

   
 3. Herkesin bilmesi gereken şey. Hala kan grubunu bilmeyen kişiler var. Halbuki ilk önce bilmemiz gereken şeylerden biri . ihtiyaç duyulan bir anda, sağlıkçılar önce kan grubunu tespit etmek için işlem yapacaklar ve acil bir durum ise saniyelerin bile önemi vardır. Bu konuda hassas davranılması gerekiyor.

   
 4. varlığı yüz yıl kadar önce keşfedilen şeydir. önceleri a, b, c olarak tanımlanan gruplar kısa süre sonra a, b, 0, AB şeklinde güncellenmiştir.

  kan gruplarından önce hatta günümüzden bin yıl kadar önce avicenna diye bi adam vücuda giren her sıvı şifadır demiş ama damar yoluyla vücuda sıvı sokmayı başaramamış. 1800lere doğru gelinirken teknolojinin ilerlemesiyle kan transfüzyon denemeleri yapılmış. kimi zaman kan nakli yapılan hastalar yaşamış kimi zaman ölmüş falan sebebini anlayamamışlar. kan zehirlenmesi demişler, exorcist demişler zamanla herkesin belli kişilerle kan uyumu olduğunu anlayabilmişler. 1900ün başlarında kan grupları tam olarak keşfedilebilmiş.

   
 5. corona virüsünün bile adam seçtiğini anlamamıza sebep olan gruplar.

  şimdi bir profesör çıkmış a grubu risk altında 0 grubundakiler şanslı demiş. şimdi bu hastalığa yakalananlar ya da ölenlerin hepsi a grubu mu? o zaman b ve ab grubu en şanslı grup oldu. sevinsek mi üzülsek mi bilemedim?

  çok komik beyanlar veriliyor bu dönemde ve bu bilgilere inanan insan sayısı çok fazla. benim kan grubum ab şimdi maskesiz de gezebilirim, demi. (tebessüm)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.