1 2 3 4 5 6 7 8

hayvanları koruma günü

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. dört ekim günüdür. 1931 yılından beridir kutlanılıyormuş. "Yerdekilere merhamet etmeyene, göktekiler merhamet etmez" Bir gün değil her gün sevmek ve korumak yaşama hakkına saygı duymamız lazım. Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun. Dışarıya bir kap su bırakalım. Sıcak hava da çok lazım oluyor.

   
 2. bir güne sığdırılmış günlerden biri.

  o kadar zalim insanlar var ki,dışarıda duran hayvana bir kap su vermek şöyle dursun, bir de kapımda havlıyor rahatsız oluyorum diye, eziyet ediyorlar.

   
 3. 365 gün sürdürmemiz gereken etkinliğin farkındalığının sağlanmasına yönelik belirlenmiş temsili zamanı.

  horoz sesiyle uyanmaya hasret kaldık, sokak kedileri bir şeyler istercesine yüzümüze miyavlıyor, daha akıllıları tedavi olabilmek adına sağlık ocaklarına kadar gidebiliyor, sokak köpekleri tarafımızdan onlara sunulabilecek bir ekmek, bir kemik parçasına bir lokma suya muhtaç.

  ya kuşlar! onlara avuç avuç arpa, buğday filan takdim edebiliriz. karıncalara basmamaya, yollarını ve yuvalarını bozmamaya çalışabiliriz.

  hiçbir şey yapamıyorsak bile en azından hayvanlara zarar vermekten sakınmamız da kâfi.

  ayrıca insanlara zarar verebilecek hayvanlara da yaklaşmamamız, onların ortamlarını işgal etmememiz gerekiyor.

  besin zincirini bozarsak kendimiz de zarar görürüz.

  uzaktan hayvansever ali.:)

   
 4. Hayvanları korumanın günü mü olur ? Onlar,zaten korunmaya muhtaç 365 gün muhtaç.

  Tek hatırlamamız gereken şey; Onlarında can taşıdığı,acıktığı,susadığı ve güvenlik ihtiyaçları olduğu.

   
 5. doğa, çevre, mavi küre sadece biz insanlara tahsis edilmiş bir alan değil. bu dünyada topraklarda, denizlerde, gökyüzünde ve daha nice bilinmez yerlerde yaşayan canlıların da yaşamsal hakları vardır. onlara bu hakkı bizlerin sağlaması gerekir. hatta bazen bu haklar, biz akıl sahibi insanoğlunun haklarından önce gelmelidir. madem insan, hayvanlar ve bitkiler ve diğer doğadaki sayısız canlıdan daha büyük bir nimet olan akla sahip, öyle ise bunun getirisi olan sorumluluğun da farkında olmalı ve diğer canlıların haklarını adil bir şekilde teslim etmelidir. demem o ki, bu mavi küre biz canlılara ziyadesiyle yeter düzeyde zenginliklerle donatılmış. tek yapmamız gereken bu zenginlikleri diğer canlılara zarar vermeden, en adil bir şekilde paylaşmak.

  yarınmış, ' hayvanları koruma günü ' . hayvanları kimden, kimlerden koruyacağımız konusuna hiç girmek istemiyorum. olması gerekeni ise en veciz, en doğru, en yalın, en güzel şekliyle söylemiş hz. ali, ona kulak verelim.

  hz.ömer (r.a) buyuruyor ki, " dağlara, taşlara buğday serpin. müslüman ülkede kuşlar aç, demesinler."

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam