1 2 3 4 5 6 7 8

hayat pahalılığı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yaşamın temel gereksinimi olan yiyecek giyecek barınma gibi gereksinimlerle ele geçen daracık gelir arasındaki farkın ifadesidir.

  yoksa hava bedava,nefes alabilirsiniz bedeli yok madden...

   
 2. yaşamak için gerekli olan hemen hemen bütün nesnelerin genel olarak pahalı olmasına verilen ad. kimi zaman pazar alışverişi,kimi zaman giyim kuşam, kimi zaman da sosyal aktivite. ama gerçekten adım attığın para oluyor bazen..

   
 3. son zamanlarda ciddi olarak ülkece yaşadığımız pahalılıktır. yiyecek-içecekten giyime, otomotivden sanayiye her şeyin ciddi olarak fiyatlarının artması.

   
 4. bu bir akp gercegidir. gelir seviyesi düsük insanların daha cok akp ye oy verdigini düsünürsek bu pahalilik onlarin secimidir. evet saygi duyuyoruz.

   
 5. enflasyon teriminin halk dilindeki karşılığıdır.

   
 6. ekonomi çok eyiii diyerek çürütülen bir tezdir bu

   
 7. "Buda geçer yahuuu" diyerek yok edilmeye çalışılan ve özellikle sabit gelirlileri hedef alan ekonomik bir erozyondur.

   
 8. Son birkaç aydır derinden hissedilen, hemen hemen her türlü üründe 2-3 ay kadar öncesi fiyatla güncel fiyatı arasında nerdeyse iki, üç katlık fark oluşturan zamlar silsilesi sonucu alım gücü olan insanları dâhi zora sokan, yaşam standartını olumsuz etkileyen, enflasyon canavarı karşısında insanların ezildiği yaşam koşullarını ifade eder. Bu pahalılık nereye kadar devam eder, alınan tedbirler ne ara sonuç verir, bilinmez ama insanlar ay sonunda, gelir-gider tablosunu denk getirebilmek için üstün bir çaba sarfediyor.

   
 9. Hayatta yaşamayı zorlaştıran unsur...Allah herkesin yardımcısı olsun

   
 10. güya asgari ücrete, memur maaşlarına zam geldi ancak daha bu zamlar vatandaşın cebine girmeden etiketler astronomik rakamlarla katlanarak yükselmeye devam etti. bir de yeni yıl ile birlikte bazı zincir marketler ocak ayı boyunca, göstermelik bilmem kaç üründe etiket sabitleme uygulaması başlattıklarını duyurdular peşi sıra. en tavan fiyatına yükselttikten sonra sabitlesen ne fayda? işin kötüsü bu durum şubat ayının daha da zor geçeceğine işaret, nasılsa bir ay zam yapmadık diyip, artık fiyatlar ne hâle gelecek düşünmek dahi istemiyorum.

  dün saatimin pilini yeniledim, bir pil 75 tl, dedim pil 75 tl ise saat kaç lira? esnaf diyor ki "vatandaş malına sahip çıkacak, kıymetini bilecek" tamam saatte durum öyle de ya temel ihtiyaçlar? istediğin kadar stokla, fiyatı uygunken depola, kullandıkça biten ürünlere ne yapacağız? hadi bizim alım gücümüz belli ya daha zor durumda olanlar? ekonomik sıkıntı çeken bir ailede ne huzur kalır ne de mutluluk, o sebeple gittikçe mutsuzlaşan bir toplum olma yolunda ilerliyoruz.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.