1 2 3 4 5 6 7 8

esnek çalışma

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. çalışanların mesai saatleri baz alınarak hazırlanmış bir sistemdir

   
 2. ankara ve istanbul'da valilerin düzenleme yapma çalışmalarına başladığı çalışma yöntemi.

   
 3. birkaç il dışında henüz uygulanmayan çalışma yöntemi. cumhurbaşkanlığı genelgesi var fakat birçok kurum bunu uygulamıyor.

   
  (Bkz: kamuda esnek çalışma genelgesinin valilere bırakılması)
 4. tek düzen bir şekilde uygulamaya gidilmeyen kafana göre takıl mantığı ile harekete neden olan çalışmadır. Bir büyük baş diyecek ki, tüm memurlar coronadan dolayı bundan sonra şu saatten şu saatte kadar veya biriniz bir gün çalışacak diğeriniz yatacak veya üç gün çalışacak diğer üç gün yatacak veya biriniz sabahçı diğeriniz öğlenci gelecek gibi uygulamaları olan çalışmadır. Ha bu yatma işi derken çalıştığın mahalden ayrılamazsın her an seni müdür çağırır.

   
 5. uzaktan çalışma kapsamına da girilebileceği düşünülen çalışmadır. bu çalışma her kamu kurum kuruluşuna zorunda olmalıdır. kimine göre uygulanabilir kimine göre uygulanamaz olamaz. her şey eşit olur olmalıdır da. ayrımcılık yapmaya da gerek yok. Şuan pandemi var. ve olacağı belli değil sayılar artıyor. sağlık çalışanlarına yük bindirmenin de anlamı yok. Ha esnek çalışma var diye de memurlar dışarıda da fink atamaz. evinde oturacak müdür çağırdığı zaman gelecek. ilk aşama da uzaktan çalışma koşulları dikkate alınacak. alınmalıdır da. yani bir genelge çıkarılırken herşeyi ile adaletli bir şekilde çıkarılmalıdır

   
 6. çağ değişimi yaşıyoruz. 'çalışma modelleri değişecek' konulu makalelerin içinde yazan şeylerin gerçekleştiği günleri yaşıyoruz.

  alım gücümüzün ne denli düştüğünü ve ne kadar hızla düşmeye devam ettiğini anlatmaya hacet var mı? oyu bizlerle denk olan, herhangi bir ticari faaliyet falan da yapmayan 'dağdaki çoban' bile rahatsız bu devalüasyonik durumdan.

  Ekonomik sıkışma durmayacak, devamı var ve geliyor, aynı tempoda devam ediyor. yakında bordrolu çalışanlar geçinemez hale gelecek. 'olur mu öyle şey, ben maddi olarak gayet rahatım, her geçen gün refahım artıyor' diyen varsa kendini belli etsin de alnını karşılayalım hemen. geçen seneye göre alım gücümüz zaten yaklaşık %30 civarında(kişisel hesaplamadır) azaldı. Pek yakında maaşlarımız için zamlara ihtiyacımız olacak ve sesimizi yükseltmeye mecbur kalacağız.

  o günler geldiğinde yükselen seslerimizi duyanlar 'zaten yarım çalışıyorsunuz, ama güçlü ekonomimiz sayesinde tam maaş alma imkanına sahipsiniz' diyecekler. Tam diye bize verilen maaşların eskinin yarım maaşından bile daha değersiz olduğunu kimse konuşmuyor olacak.

  rüyaya devam etmek isteyen edebilir, bal gibi distopyanın içindeyiz.

  Beklenen kış geldi.

   
 7. özel ve kamu sektöründe esnek mesai uygulamasının teşvik edileceği ile tekrar gündeme gelen esnek çalışma.

  reis bu esnek çalışma modeli aslında Türkiye'nin bir gerçeğini ortaya çıkarıyor. Öyle bir çalışma yapardım ki (benim aklımda o kadar çok şeyler var ki)

  -büyükşehirlerde oluşan trafik sorunu

  -kronik hasta olup halen daha maaş alan personelin sorunu

  -vatandaşların kamu idaresine neredeyse 12 saate ulaşabileceği sorunu

  -gizli işsizlik sorunu

  -memurun bıkkınlık ve monotonlukla oluşan psiklojik sorunları

  ve daha niceleri çözülür reis.

  iyi bir çalışma modeli lazım. bak çalışma arkadaşlarınız iyi düşünürse bu esnek çalışma ile çok şeyler çözülür.

  Çok geç kaldık yeter ki daha da geç kalmayalım...

   
 8. bana kalırsa uygulanmayacak olan ve standart olmayacağı için bir çözümün alınamayacağı önlem şekli.birçok kamu kurumunda ve özel sektör esnek çalışmaya yanaşmıyor.her açıdan komple kapanma olmadan bu salgın bitmez maalesef.

   
 9. kimsenin ilgilenmediği konudur.

   
 10. Çember daraldı, işin şakası yok ama idareciler işinin görüldüğüne bakıyor. Yazılanı uygulamıyor, niyet okuyor. İnsanları oturdukları yerden para kazanmakla itham ediyor. Günlük hayattaki hareketliliği azaltmak şart.

  tanım: bu olay başka bir olaydır.

  idareciler aklınızı peynir ekmekle yemeyin.

  özellikle Bakanlıklarda çalışan yöneticiler yönlendirin yön gösterin. sizler esnek yaparken taşranızı esnek çalışmaya yönlendirin.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.