1 2 3 4 5 6 7 8

dikiş makinesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Annemden bize kalan eşyalardan bir tanesi tarihi eser bile sayilabilir bazen iyi ki kalmış dediğim manevi değeri çok fazla olan yadigar .

   
 2. Küçüklüğümde bir o odaya, bir bu odaya taşımak zorunda kaldığım makina. Makina ama tezgahıyla birlikte sanırsın ki cnc ünitesi. Allah beterinden korusun (amin).

   
 3. Nenem zöhre'ninkini her nasılsa kızkardeşime kaptırdığım , bir zamanlar her genç kızın çeyizinin vazgeçilmez parçası.

  "Kara kelle" denen modelin pedal kısmında çocukluğum saklıdır.

   
 4. her evde olması gereken ve evin tüm bireylerinin de kullanabilmesi gereken ev eşyası. bizde bir tane çalışır durumda yüz elli yıllık olanı ve bir tane de elektronik olanı var. bazen pantolon paçası ayarlamakta ve tek cepli uzun kollu gömleklerin kollarını kesip ikinci cebi diktiğim makinedir. çalışma mekanizmasını hala çözemedim ama kullanmak bile büyük bir zevk. belki kendi işimizi yapıp terzilerin rızkına engel oluyoruz ama bu makineyi kullanmak da bir maharet.

   
 5. dikiş kalıpları ve patronlarını hatırlatan başlık.

  Hazır giyimden önce herkes üzerine güzelce oturan kıyafetler giyebiliyordu. Bunu da becerikli terzi ve ev hanımlarına borçluyduk. Dikiş makineleri her eve girmişti. Makas, topluiğne, tela, milaj kağıdı, iplik, rengarenk kumaşlar... Güzeldi bence. Herkes kendine özgüydü.

   
 6. singer diye markayı akla getiren ve bizi eskilere götüren bir baslık.

   
 7. rahmetli ananemin evinin bir odasında olan makina/ydı. vefat ettikten sonra o makina nereye gitti bilmiyorum. eskilerin kıymetini bilmiyoruz tabi bir de o konu var. ölenlerle beraber anılarını, dokunduğu şeyleri de yok ediyoruz acımasızca.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.