1 2 3 4 5 6 7 8

dertleşecek insan bulamamak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. modern toplum insanının stres ve sıkıntıyla dolu yorucu iş temposuyla da boğucu bir etki altına girip konuşma ihtiyacı hasıl olan insanın kendini açacak, derdini dökecek birini bulmaması durumu..

   
 2. yaşam içerisinde herkesin bir derdinin olması ve insanların sır saklamak yerine, öğrendiklerini diğer insanlara pazarlaması sonucu, insanların yaşadığı üzücü durumdur. insan dertlerini içinde tuta tuta bir noktadan sonra patlayabiliyor ve bu patlamada bir şeyleri yok ediyor.

   
 3. bazı dertler de kalsın içinde, bırak kimse bulmasın seni dediğim başlık.

  ..ve bazen, paylaşılan dertler daha çok kanatır insanı, kalmalı aslında onlar en derinde..

   
 4. Asıl sorun insan bulamamak değil, bulduğun insanla dertleşememek dediğim durum.

  Dertleşebilmek belli bir samimiyeti, hukuku gerekli kılar çünkü. Bunlar tesis edilmeden herkesle her derdini paylaşamaz insan. Etrafımızda onlarca insan varken, hergün pek çok kişiyle gülüp, konuşup, vakit geçirebiliyorken dertleşemeyişimiz bundan.

  Ya samimi olalım, ya da hukuk kurulsun arada, yoksa dertler içerilerde kalmaya mahkum olur.

   
  (Bkz: samimiyetsizlik)
 5. bir sıkıntı olduğunda ortada kimsenin kalmamasının sonucudur. genelde kişi arkadaşlarının/dostlarının zaman zaman saçma dertlerini defalarca dinlerken, bir sıkıntısı olduğunda anlatacak kimseyi bulamaz. aslında bulamamak da bir anlamda iyi bir şeydir. çünkü; karşıdaki büyük olasılıkla olayın hassasiyetini anlamayacak ve kişide gördüğü muhtemel bunalımı kapatmaya çalışarak "aman buna mı üzülüyorsun yahu" * diye geçiştirme yoluna gidecek ya da daha kötüsü derdini zorlukla anlatan arkadaşını garip ve sorgular bir yüz ifadesiyle inceleyip saklama gereği bile duymadan kendi haline sevinecektir.* insanlar gariptir, kendinize ait önemli bir sorunu yanlış kişiye anlatmaktansa hiç anlatmamak kimi zaman daha iyidir.

  edit: çözümü şarkılarda dostlar.

   
 6. insan her şeyi anlatamıyor. anlatsa bile en yakını bile anlamaz ya da yanlış anlar diye anlatamıyor dediğim ve aynı zamanda son yıllardır yaşamış olduğum acı ve ızdırap dolu durumdur.

   
 7. Tüm dert ve sıkıntılarını paylaşacak güvenebileceğin bir dostunun olmaması ile psikiyatri doktorlarını zengin etme gayreti içine girmek

   
 8. Sevişecek insan bulmadan sadece bir an öncesidir

   
 9. günümüz insanının sorunu

  çünkü gerçekten kimse senin dertlerini can kulağıyla, derdine ortak olup paylaşmak amacıyla dinlemez

  dinliyor anlıyor gibi yapar sadece

  ilk fırsatta da o dertlerin sıkıntıların yüzüne vurulur

   
 10. Dertleri yarıştırma durumudur. Herkesin derdi en büyüğü en önemlisidir. Anlatayım diye başlar dinleyici olarak çıkarsın. Sonra işte dert anlatacak kimsenin olmadığından şikayetçi olursun.

  Suskunluğun yoldaşın olur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam