1 2 3 4 5 6 7 8

çiftlerin birbirine benzemesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. şimdiye kadar gözlemlediğim kadarıyla doğruluğunu kabul ettiğim durum. şimdi iki sevgili, eş vs ele alalım.. bunların hoşlanıp beraber olmalarındaki amacı bilemeyiz. ama tahmin edebiliriz. yüzlerine baktığımda çoğu çiftin bir kısmını birbirine benzetiyorum. göz yapısı, çene yapısı, alın yapısı.. bazen de vücut yapısı. burada bilimsel bir durum olmalı daha açıklanamamış. kişiler gidip kendilerine benzeyenlerden hoşlanıyor ve beraber oluyorlar. benzemeyenlerin ise ayrıldıklarına şahit oluyorum. bazen ne yüz benziyor ne vücut ama hala beraberler sanırım burada da kişilik devreye giriyor. birbirine benzeyen 2 kişilik. aynı şeyleri yapıyor yada bazı şeyleri ortak paydada buluşturabilmişler. hatta buluşturmadan ziyade birbirlerini tanımadan önce de aslında aynıymış ve birbirlerini tanıdıkça görmüş ve ilişkilerine devam etmişler. ama tanıdığım 10 çift varsa 8'inin ağzı burnu birbirine benziyor.

  bu da hipertronik bir tespitimdir.

   
 2. bazen gerçekten şaşırtıcı derece Benzerliğin olduğuna şahit olunan durum.bunun bilimsel bir açıklaması var mıdır bilinmez ama aynı kutupların birbirini itmesi yasasına bir engel oluşturduğu da kesin.tesadüfi olması muhtemeldir.

   
 3. arthur schopenauer'ın "aşkın metafiziği" düşüncesine ters düşen durumdur. kişi kendinde olmayanı arar ona göre. bu fizyolojik eksikliklerden tutun da duygusal eksiğe varana kadar böyledir.

  aynı iklim ve doğal çevrede yetişen, en basit tabirle hemşehri olan çiftler haliyle birbirine benzeyecektir. fakat siz dışardan benzetirsiniz ama kim bilir kendilerine sorsanız ne farklı şeyler söylerler sevdiğinin kaşı gözü için.

   
 4. Beraber vakit geçirilip, sürekli yanyana olan insanların birbirine benzemesi durumudur. Şaşırtıcıdır ancak çoğu insanın farkettiği ve artık kanıksadığı bir durumdur.

   
 5. benim de zaman zaman fark ettiğim ve şaşırdığım, belki de insanlar farkında olmadan kendi yüz yapılarına benzeyen insanları seçiyorlar diye düşünmeme neden olan tuhaf durum. belki de sevginin böyle bir etkisi vardır, uzun süre sevince ve beraber olunca insanlar birbirlerine benziyorlardır. ya da kafamızda 'bu iki insan birlikte' ifadesi yer ettiğinden öyle algılıyoruzdur. nasıl olursa olsun tuhaf bir durumdur.

   
 6. katilmadigim hatta hic denk gelmedigim olay

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.