1 2 3 4 5 6 7 8

cebrail

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 4 büyük melekten biri. vahiy meleği

   
  (Bkz: melek)
 2. peygamberimiz'e(s.a.v) Kur-an'ı Kerim'i indiren melektir

   
  (Bkz: 4 büyük melek)
 3. Fatıma annemizin, babası aleyhisselatu vesselamı kaybettiğinde, "Rabb'imin davetine icab eden babacağım, bu kara haberi dostun cebrail'e haber vereceğim babacağım" diyerek ağladığı ve Allah Rasulu'nun dostu olduğunu ifade eden, bizzat Allah'tan vahiyleri kendisine getiren ilah-i melek

   
 4. islam`a göre peygamberlere vahiy getirmek allah`ın emir ve yasaklarını bildirmekle vazifeli melek

   
 5. İnsanları yaratan ama sonrasında iletisim sorunu yasamamak adına araya elci diye peygamber koyan tanrı nın; peygamberle iletisim sorunu yasamamak adına yine araya bir haberci koyması sonucu var olduguna inanılan hayali karakter

   
 6. Evvela şu iki ayeti şuraya bi koyalım; (bakara suresi 97 ve 98. ayetler)

  97- Söyle; her kim Cebrail'e düşman ise iyi bilsin ki, Kur'ân'ı senin kalbine Allah'ın izniyle kendinden önceki vahiyleri onaylayıcı, müminlere hidayet ve müjde kaynağı olmak üzere o indirdi.

  98- Her kim Allah'a, Allah'ın meleklerine, peygamberlerine, Cebrail ile Mîkâil'e düşman olursa, iyi bilsin ki, Allah da o kâfirlerin düşmanıdır.

  Tefsire göre ayetlerin geliş sebebi, bir grup yahudinin rasulullaha gelerek ona bir takım sorular sormaları ve kendisine vahiy getirenin cebrail olduğunu duyunca onun yahudilere düşman olduğu, kendilerinin haberci melek olarak mikail'i tanıdıklarını söylemeleri olarak ifade edilir. Düşmanlıklarının sebebi ise babil hükümdarı nabukadnazzar'ın yahudilerce kutsal sayılan beytülmakdis'i yıkma konusunda cebrail'in ona yardım etmesi imiş. Böyle anlatan kaynaklar mevcut, merak eden gogıllasın.

  Sadece islamiyette değil hrisytiyanlarca da büyük melek sayılır. Gabriel derler adına, kutsal ruhtur.

  İsmi de köken olarak, ibranice'den gelme, abdullah yani allah'ın kulu anlamında.

   
 7. Ateizmin referans ayetlerinden kabul edilen bakara 97 nin indirildigi hayali karakter.

  Söyle diye baslayan ayetlerde konusan peygamberdir. O zaman senin kalbine degil benim kalbime indirmistir olacak dogrusu. Hos kitabin cogunda imla ve anlatim bozuklugu var zaten.

   
 8. dört büyük melekten biridir.

  insanlar hayali olarak birşeyi lanse ederken, akıllarını da görmezden gelseler iyi olur. pardon görmezden dedim, görmediklerine inanmıyorlardı değil mi? ağzıma kırmızı biber hem de en acılısından olsun lütfen.

   
 9. Modern dünyada karsimiza süpermen olarak cikan hayali karakterin cahiliye dönemindeki adıdıdır cebrail

   
 10. Ayette arapça terkiplerdeki ifade şekli olarak "ala kalbike" yani kalbin ta içine en derine, doğrudan nüfuz etmesi anlamına geldiğini söyler tefsirciler.

  Nitekim cebrail vahiy getirdiğinde peygamberi sımsıkı sararak takatsiz bırakmasını buna örnek gösterirler. Ayrıca yine yahudilerin cebraile düşman olmalarının bir sebebi olarak da vahyi doğrudan doğruya peygamberin kalbine indirmesi olduğu da rivayet edilir. Yanlışlıkla olduğuna inanırlar o ayrı.

  İkinci husus olarak da buradaki asıl mesele senin, benim, söyle, de ki gibi hitaplarla başlayan ayetlerde arapça belagat gücünden kaynaklı olarak;

  "Bu sözü söylemeye Resulullah memur olduğu için sözün gelişi ve dış görünüşü gereği olarak, Peygamber Efendimiz'in diliyle ve mütekellim (birinci şahıs) sigasiyle "alâ kalbî" denilmesi gerekirdi, yani sözü söyleyen Resulullah olduğuna göre, onun "benim kalbim üzerine" demesi lazım gelirdi. Böyle iken muhatap sigası ile "alâ kalbike" buyurmuştur ki, bu da bu sözü Resulullah kendi tarafından değil, Allah tarafından aynen söylemeye memur olduğunu nass halinde ortaya koymak içindir." Denilmektedir.

  Hayali demekle hayali olmayan karakter.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam