1 2 3 4 5 6 7 8

büyümek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. cesaretsizliğin gittiği andır büyümük.

  20 li yaşlardan sonrası öyle bir hızlı akıyor zaman ki büyümekten vazgeçip yaşlanmaktan korkuyor insan.

  vücudun fiziksel reaksiyonu.

   
 2. sorumlulukların artıp insanı bıktırması, topluma uyum sağlamak zorunda kalınması, 'başkaları ne der?' düşüncesinin kafaya yerleşmesi, ölüme daha çok yaklaşılması, korkuların-kaygıların artması, çocukluk hatıralarının giderek unutulması ve en büyük dost depresyonla tanışılması durumu.

   
 3. Hayatın engebeli yollarında ilerleme vaktinin gelip çatmasıdır.yapılan hataların bedelini ödemenin...sırta birçok yük binmesi ve bunu taşımak için gerekli gücü insanın kendi kendinde bulmasından başka çaresinin olmadığı olgunluk cağıdır.

   
 4. kirlenmek

  uzaklık

  yalnızlık

  unutmak...

  Büyümek biraz kirlenmekti, biraz ortama ve insanlara uymaktı, biraz kendinden uzaklaşmaktı. Kendinden uzaklaştıkça yalnızlığın artması idi belki. Saf yanını unutmaktı, geçmişe bırakmaktı. Büyüdükçe kirli yanlarının artmasıydı, çocuksu ruhunu öldürmekti biraz da.

  ... ve şarkılar yalan söylemiyor:

  "Biz büyüdük ve kirlendi dünya..."

   
 5. "acımadı ki" repliğini şiar olarak edinmenin dönemi.

  acımıyor

  acıtmıyor

  acımadı ki

  ciddiyim!

   
  (Bkz: şiar)
 6. oyun çağının bitiği ve yükün yavaş yavaş omuzlara bindiğinin bir işareti

   
 7. Doğuştan sahip olunan renkleri birer birer kaybetmek

   
 8. Saflığını yitirmek

  Kendi içinde Yitip gitmek

  Kendine dahi ağır gelmek

  Üzülmek üzmek

  Zaman kaybetmek

  Emek kaybetmek

  Umut kaybetmek

  ....

  Başkaca güzel bir anlatım daha bulmadığım konudur

  Teşekkürler güzel tasvirler için

  #147v

  #147u

   
 9. yüzeysel anlamının dışında biraz daha konuyu farklı bir boyutuyla ele alacak olursak: aslında büyümek yoktur, hep birilerinden büyük birilerinden küçüğüz. büyümekten kasıt yaş ilerledikçe üzerimizdeki sorumluluklarımızın artması ise eğer; yaş-sorumluluk grafiğine aykırı bir çok örnek de bulabiliriz. 10-12 yaşında çalışmak zorunda olan yüzbinlerce çocuk da var, 40 yaşında hayatı boyunca sıkıntı çekmemiş refah içerisinde yaşamış yüzbinlerce insan da var. aslında büyümek dediğimiz şey geçmişe özlem, bunun temelinde de yaptığımız hatalardan duyduğumuz pişmanlıklar yatıyor. "ah o günlere geri dönsem şunu şunu yapmazdım, şöyle bir tercihte bulunmazdım, bu mesleği yapmazdım, bu insanla evlenmezdim, çocuk yapmazdım" gibi durumlar.

   
 10. kaçınılmaz gerçeklik

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam