1 2 3 4 5 6 7 8

böcek korkusu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. genelde kadınların en büyük korkularından biri olan, kendileri küçük ama cümrü büyük hayvanların sebep olduğu korku. böcek görüldüğü zaman bir çığlık atılır ve hemen en yüksek yere çıkılır, sanki oraya çıkamazlarmış gibi. allah'tan onlarda bizden korkuyorda peşimize falan düşmüyorlar.

   
 2. şahsımda şiddetli bir şekilde var olan korkudur. ismini duyduğum an bile ürkmeme neden olan bu durum, doğayla iç içe olunan ortamlarda bulunmakta zorlanmamı sağlar.

  vicdanen hiçbir hayvanın ölmesini istemediğimden, çareyi uzaklaşmakta bulurum.

   
 3. en büyük korkularından biridir. fare , yılan görsem korkmam ama bu küçük canlıları görünce ne yapacağımı bilemeden, genelde bir çığlık atıyorum ve böceğin bulunduğu yerden uzaklaşmayı tercih ediyorum.

   
 4. kitinofobi olarak bilinen insanın küçücük böceğe karşı aşırı tepkiler verecek hale getiren korkudur.bir kakalak yüzünden sabaha dek sandalye üstünde tünemiş bir yakını olan yazar durumun vehametini iyi bilir.

   
 5. insanların doğadan uzaklaşmasıyla ortaya çıkan, esasında doğa incelendiğinde tek korkulması gereken yaratığın "insan" olduğu gerçeğine ulaşacağımız dramatik durumu hatırlatan konu..

   
 6. '98 senesinin yazinda dunya kupasi final macini izlemis, tuttugum takim brezilya, evsahibi fransa'nin hismina ugrayarak maglup olmustu.

  "boyle acinin izdirabini seveyim" diyerekten seramoniyi izlememe karari almistim. tv'yi kapadiktan sonra guneydogu'da yaz aylarinda uyunulan mekan olarak kullanilan evin damina cevirmistim rotami. [guneydogu'da yaz aylari oldukca sicak gecer ve evin damina kurulan 'taht'larda uyunulur]

  isigi sondurmek ve odadan cikmak uzere iken kapinin tam onunde koguslanan bir adet cekirge ile goz goze geldim. western filmlerindeki iki adet kovboy gibiydik. evet ben ne bir john wayne idim, ne de bir clint eastwood. bildigin korkuyor, silahimi -bir terlik olabilir mesela- cekip de bu oyuna bir son veremiyordum.

  beynimde cebellesen korku noronlari cekirgenin antenlerine sirayet ediyor olmaliydi ki bir kac dakika suren bu sessiz bekleyis sonucunda ikimiz de yerimizden kimildamiyor; newton'un eylemsizlik prensibini hayata geciriyorduk.

  olacak gibi degildi. neticede ayakta durmak mesakkatli bir isti ve ben yorulmustum. cekirgenin ise keyfine diyecek yoktu. "kahve?" diye sorsan "orta alayim tatlim" diyecek kivamdaydi.

  pes etmistim... tv'yi yeniden acmis, final seramonisini izlemis ve akabinde cikan ucuncu sinif amerikan korku filmini seyre dalmistim.

  yaklasik olarak bir saat gectikten sonra cekirge bey -belki de bayan- insafa gelmis, kapinin onunden ayrilmisti ve ben en iflah olmaz bir opurtiniste tas cikartacak cinsten hareketle tv'yi ve odanin isigini acik birakarak dort nala dama cikmistim.

  **

  bocek korkusu kotu bir seydir. allah dusmanimin -mesela bir bocek olabilir bu dusman- basina vermesin. amin.

   
 7. Ben buna toptan hayvan korkusu diyorum çünkü ayırmıyorum, iki bacak dört bacak, karada havada suda

  kafeste dışarıda hiç fark etmiyor.

  canlı örneğiyim dediğim başlık

   
 8. Ürkütücü ve ürpertici şeylere karşı olan korku..

   
 9.  
  (Bkz: korkakların efendisi)
 10. kadınlarda daha baskın olan korkudur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.