1 2 3 4 5 6 7 8

bitki çayı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. özellikle kış aylarında, 5-6 farklı çeşidin kaynatılarak içildiği ve birçok hastalığa iyi gelen çaylardır. ıhlamur,tarçın,havlican,zencefil,kuş burnu bitkilerinin bulundurulması tavsiye edilir.

   
 2. Güne iyi başlamak için ve zinde kalmak için içilen, genelde tadını acı bulanların, yanında bir parça da limon ile tüketilen içecektir.

   
  (Bkz: limon)(Bkz: yeşil çay)
 3. kış mevsimi gelip de havalar soğuyunca haliyle soğuk algınlıkları ve hastalıklarda artar. bitki çayı da böyle zamanlarda kendisine olan ihtiyaç daha da artan içecektir. limon suyu eklenerek faydası daha da artırılabilir.

   
 4. hastalandığım zaman tercih ettiğim çay türü.

  normalde yüzüne bakmadığım adaçayı, ıhlamur, yeşilçay vb. bitkiler biranda gözümde değer kazanıyor. hemen dolaplar karıştırılıp, acaba bitki çaylarım var mı, diye bakıyorum. hep ihtiyaçtan bunlar. yoksa kırk gün olsa aklıma düşmüyor.

   
 5. Mevsimi olmayan çaydır

  Her mevsim içerim

  Yeşil çayı kuş mevsimi sıcak yaz mevsimi limonlu buzlu içerim

  Severiz

   
 6. mevsimi olmadığı için hiç bir mevsimde içilmemesi gereken çay. çay da değil aslında, değişik bir sıvı.

   
 7. otele gidince kışa lazım olur diyerek emvayi çeşidini doldurduğum çay türü. papatyasından ıhlamuruna, mentollüsünden elmasına hepsinden almak lazım. -gülücük-

   
 8. pakete girmiş hiçbir gıda maddesi sağlıklı olmadığı gibi bu tür çaylar da sağlıklı değildir.kağıdın sıcak suda erimesi bir dert - yalın kağıtsa ne ala... plastik katkılı oluşu suya direnç göstermesinden de belli- içinde bulunan bitki,meyve parçacıkları vb. uzun süre dayanıklı olsun, bozulmasın diye kim bilir hangi kimyasal madde ile harmanlanmış olduğu da başka bir dert. ve dahası içilen çayın renkli olmasını tercih edenler için, içine katılan gıda boyaları...kanser adayı olmak istemeyenler, içmeyin ...dediğim sahte çaylar...muadili aktarlarda mevcut olup, birazcık zahmet gerekmektedir. ( tebessüm )

   
 9. papatya ve rezene olanı sakinlik için tüketilen çay

   
 10. Sadece ıhlamuru içebildiğim çay türü.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.