1 2 3 4 5 6 7 8

binali'nin kürdistan ve lazistan demesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Diyarbakır mitinginde ağzına almıştır.

  Bu arada kendisi istanbul büyükşehir belediye başkanlığına adaydır.

  İlginç tabi.

   
 2. Bahcelinin ne diyecegini ne tepki verecegini merakla bekledigim ifadeler.

   
 3. ülkenin parçalara ayrılıp bölünmesini içten içe istediğinin belirtisidir.

   
 4. bizim bilmediğimiz kelimelerin telaffuz edilmesi ne anlama geliyor acaba. kürdistan diye bir yer mi varmış, ben ne duydum ne ettim. Binali Bey, sanırım yaşlandı da ütopik terimler kullanmaya başladı.

  dil sürçmesi olarak değerlendirmek istediğim sözler. nasıl bir sürçmeyse artık, oy almak uğruna vatanı mı bölmek isteyenler var, diye düşünmüyor değil insan. seçimler bir biteydi, istanbul'dan banane ya, banane. Hala ızdırabını bize çektirmeye çalışıyorlar. hatta benim yaşadığım ilde de Binali Yıldırım'ın resimleri var. Ne yapacağım istanbul'da yaşayan akrabaları arayıp, oy mu verin diyeceğim. bunu bekliyorlarsa kusura bakmasınlar, kimseyi aramam. ankara'da aramadım da, istanbul için mi arayış içerisine gireceğim. her bireyin kendi tercihidir, şehrini yöneteceği kişiyi seçmek ya da seçmemek.

   
 5. sizin bilmediğiniz kelimelerin telaffuz edilmiş olması, sizin bir şey bilmediğiniz anlamına gelir. Amerika'yı yeniden keşfetmenin bir manası yok, iki kere iki de dört eder.

  kürdistan kelimesi bilumum Osmanlı kaynaklarında geçer ve hattâ aynı adlı bir eyalet de vardır.

  naima, katip çelebi ve evliya Çelebi'nin eserlerini okumamış olmak ve Osmanlı tarihinden bu kadar uzak olmak elbette suç değildir ve fakat bilmediği bir konu hakkında ahkâm kesmek en basit tabir ile aymazlıktır.

  üniter yapının bir sözcüğün mevcudiyeti ile bozulacağını düşünenler ise Charlie Chaplin'den daha komiktir.

  tanım: İstanbul büyükşehir belediye başkan adayının sarf ettiği cümle.

   
 6. buradaki meseleyi hala naifçe yorumlayanları gösteren başlık.

  etnik aidiyetlerin getirdiği hissiyatla olaya bakınca böyle duygusal hezeyanlar ortaya çıkabiliyor elbette.

  konu o bölgenin eski adının ne olduğu değil. osmanlı kaynaklarını bilmeye okumaya gerek yok. türkiye'de üniversite tahsili yapmış, inkılap tarihi gibi zorunlu dersleri almış herkesin bilebileceği bir şey bu.bilmeyen, daha önce duymayan gidip kumda oynayabilir. evet bir zamanlar anadolun'un bir bölgesine kürdistan, diğer bir bölgesine de lazistan deniyordu. ama şu an denmiyor. denilmesi suç mu bilemem. güzel yurdumda suç kişiye göre değişiyor çünkü.

  başlıktaki ifadeye dönecek olursak, buradaki siyasi cambazlığı görmemek için kör olmak gerekir.

  sadece kritik seçim dönemlerinde böyle netameli konulara girmek, buradan oy devşirilebileceğini ummak iktidar açısından olaya ne kadar pragmatik bakıldığını göstermiyor mu?

  rakibini sabahtan akşama kadar terör örgütünün adayıymış gibi lanse eden, iftar iftar dolaşıp iftira, sahur sahur dolaşıp yalan atanların böyle pervasızca konuşmaları doğru mu?

  kendi çıkarları için "ben de kürdüm" demek sizin midenizi bulandırmıyor mu?

  bir de kendinize soruyor musunuz hiç, bu lafı imamoğlu etseydi başına neler gelirdi?

  anlamayacaklar için açık açık yazıyorum: kürdistan veya lazistan lafını ekrem imamoğlu ağzına alsaydı neler olurdu düşündünüz mü?

  olay öyle üniter yapımıza halel gelmesin goygoyu değil kısacası, buradaki bu çifte standardı vurgulamak... kürdistan lafını duyunca içi geçen tipler, bu lafı edenlerin gözünde değerli olduklarını falan düşünüyorlar herhalde. chaplin'i komik bulmam. bulana da onun vermek istediği asıl mesajı ıskaladığı için acırım. ama komiklik arıyorlarsa kendi naifliklerinde arayabilirler.

  kafama takılan bu değil ama. nedense hep üniter yapıyı hafife alan tiplerden çıkıyor kullanışlı aptallar. sözüm meclisten dışarı. ama yine de siz siz olun üniter yapıyı çok sağlam sanmayın. "komiklik" diye ağzınızı yayarak gülerken ülkenin 17 yılda getirildiği duruma bir bakın da öyle konuşun. değişeceğine ihtimal vermediğiniz neler değişti bir düşünün bakalım.

  düşünmek zor değil.

  deneyin, hoşunuza bile gidebilir.

   
  (Bkz: Pkk terör örgütüne pekeke demek)(Bkz: iftar iftar dolaşıp yalan konuşmak)(Bkz: sahur sahur dolaşıp iftira atmak)
 7. Buradaki asıl meselenin ne olduğunu bilmeden ipe sapa gelmez düşüncelerini lağım ağzıyla dile getiren aptalların olduğu başlık.

  Sözüm meclisten içeri.

  Konu etnisite olunca şehrin kanalizasyon şebekesine rahmet okuturcasına kokuşmuş ifadeler ile bezenmiş cümleler sarf etmek bir karakteden öte, karaktersizliğe delalet eder.

  İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, mevcut iki güçlü adayın hangi söylemler üzerine siyaset örgüsünü kurguladığı, ülkenin onyedi yıl içerisinde nereye geldiği ya da gelmediği değil mesele.

  İlkokul birinci sınıfa gidenlerin dahi anlayacağı cümleleri, bir sözcüğün varlığı hasebiyle etnik duyguların getirdiği köhnemiş hezeyanlarla yanlış anlamak da o kadar şaşırtmıyor artık işbu kullanıcıyı.

  Charlie Chaplin'i komik bulmayan recep ivedik'e gülebilir; kişilerin mizah anlayışını sorgulamak benim haddim değil. Ayrıca, mizah, ciddi bir iştir, düşünmeyen anlayamaz, ki düşünmek de meşakkatli bir eylemdir.

  Deneyin ya da denemeyin.

   
 8. Gerizekalı turnusolu olma yolunda ilerleyen başlık.

  Verecek mantıklı cevabı olmayınca belden aşağı laflarla puan toplanacak en güzel sanırım.

  Mesele ibb adaylarının söylemlerinin ne olduğu değilmiş. Ya ne olacakti acaba? Ben başlığı, siyasi menfaati için burnundaki sümük kadar değer vermediği bir milleti alet etmeye çalışan,aklı sıra onların milliyetçi duygularını okşayıp kaldırabileceğini sanan zihniyeti elestirmek icin actim. Altina ne yazacagimi da kurallar elverdiği olcude kendi uslubumca yazarım. Ama mesele bu değil öyle mi?

  Hazret başka bir şeye alınmış belli ki. Bana cevap yetiştirmek ve zekasını sergilemek çabasına girdiğinden doğru düzgün ifade edememiş ama. Yazık. Eskilerin yere göğe sığdıramadığı yazarın düştüğü duruma bakın...

  Taassup sergileyecegine özelden mesaj atıp derdini anlatabilirdin. Bilmeden yaptığım bir yanlış varsa düzeltir hatta silebilirdim.

  Ama kasıt aramak daha kolay değil mi? Mesajı mabadindan anlamak işine geliyor. Oysa sorunu çözmek son derece basitti. üniter yapıdan ve tarihi gerçeklerden yola çıkıp konuyu etnisite farkına bağlaman da asıl niyetini ortaya koyuyor.

  Kürdistan lafından gaza gelip binali'ye oy verecek kıvama geldiyseniz recep ivedik'e gulenleri aşağılamaya hakkınız yok demektir. Ama mesele bu da değildi dimi?

  Sözüm meclisten taa içeri...

   
 9. Yıldırım'ın kürt oylarına göz kırpması.

  Bilinen bir gerçek varsa hdp'nin oyunu alan İstanbul'u alır.

  Neyse ki kürtler iki lafa değil, icraate bakacak kadar aklı başında insanlardır. En azından benim tanıdıklarım öyle. Ne var ki kendilerini ifade ederken eksik birşeyler var sanki.

   
 10. kürdistanı anladım ama lazistan nerden çıktı dediğim,

  bir avuç gerçek laz var,geleyrum diyeni laz zanneden seksen milyon..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.