1 2 3 4 5 6 7 8

bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bencil kişilerin,kendilerinin zarar görmediği ama zarar görenlerin bulunduğu durumlarda takındıkları aldırmaz tavrın ironik atasözü

   
 2. O yılanın çok kısa süre sonra kendine dokunacağını bilmeyecek kadar cahil olan, hadi dokunmayacak diyelim o zaman da bencil olan insanların sözüdür. Ağzından erdemli sözler dökülen nicelerinin bir saniye sonra bu sözü söylediğini duyabilir, hatta yaşadığını görebilirsiniz.

   
 3. "İnce Memed'den...

  "Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..."

  saygıyla anıyoruz Yaşar kemal'i...

  atasözüne nazire olarak bu cümlesini buraya yazmadan olmazdı

   
 4. çeşme başını tutan kişinin yılana iyi niyet göstergesi olan cümle.

   
 5. düşmanını korumaktır. şimdi yılan sana dokunmaz bin yaşar ama bin yıldan sonra seni yaşatmaz.

   
 6. insanların bazı şeyler kendilerine dokunmadığı sürece söylediği sözler ve hareketler bütünüdür. yalnız gün gelir bana dokunmadı dediğin şeyler dokunabilir. o zaman ne denir, fazla söze gerek yok, ne deneceğini çok iyi biliyoruz.

   
 7. Bana neci bir zihniyetin eseri olan atalar sözüdür.

   
 8. kendi rahatlığını düşünen kişilerin söylemidir. etrafta diğer insanlara zarar veren şeyler kendilerine dokunmadıkça onlar için önemli değildir. ama ileride kendisine de zarar verebilir. bu deyim umursamamazlık ve bencilliği anlatır. günümüzde dünyada insanlara birçok sıkıntı ve zulüm müptela olmuştur. zulüm görmeyen halinden memnun kişiler zulme göz yumarak yaşadıkça zalimlerin onlara zulüm edeceği günler yaklaşmaktadır. şimdiden yavaş yavaş beliren düşmana daha zaman var diyerekten göz yummak gibi birşeydir.

   
 9. Peygamberimizin (s.a.v) 'komşusu aç yatarken tok uyuyan bizden değildir' hadisi şerifi ile tamamen zıt olan atasözüdür. Ayrıca benim şanlı atalarımın böyle bencilce sözler söylemeyeceğini tahmin ediyorum. Bir rivayete göre yahıdi atasözüdür ancak kaynağını tam bulamadım.

   
 10. yılan sana niye dokunsun asıl yılana dokunan sensin bıraksan hayvan yuvasına yoluna gidecek zaten. ben ormanda gezerken doğal ortam tabi tüfeğimle geziyorum.kocaman 3mt yılan 1avucum kalınlığında bakakaldım durdum sonra hızlı hızlı süründü önümden aktı.bende silahımı kafasına tutmuştum saldırırsa diye sakince bekledim. yuvasına girdi baktım kafayı da uzatmadı. iyi dedim sen işine ben işime eyvallahımız yok birbirimize.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.