1 2 3 4 5 6 7 8

bal tutan parmağını yalar

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. belli bir makama, mevkiye gelmiş kişilerin, bulunduğu yerin imkanlarından faydalandığı anlamına gelen atasözü. çok da güzel anlamları olan bir atasözü değil ama halk arasında bu sözü bilmeyen ya da kullanmayan da yoktur. işte bu yüzden çalıyor ama çalışıyor diyebiliyoruz.

   
  (Bkz: Çalıyor ama çalışıyor)
 2. yanlışlıkla elinin bala değdiğinde söylenen söz. elim bala değdi bari yalayım da boşa gitmesi. Yoksa her tarafa bulaşır.

   
 3. bu düşüncedeki ataya da sözüne de gönül rahatlığıyla itiraz edebileceğiniz iğrenç söz/düşünce.

  elinizde mikrofon+kamerayla sokağa çıkın, 100 kişiye "torpille işe girenler hakkında ne düşünüyorsunuz?" diye sorun, 100'ünün de olumsuz fikir beyan edeceğine, ayıplayacağına neredeyse eminim.( 100 kişinin içinde torpille işe girenler varsa, onlar da ayıplayacaktır torpillileri -gülücük-)

  yine aynı 100 kişiye 2.bir soru olarak, "imkanınız olsa iyi bir işe torpille girmek ister miydiniz?" sorusuna bana göre 98 tanesi -içinden- "tabii ki lan :D" diye cevap verecek ama kamera olduğundan ancak 10-15 tanesi dürüstçe buna "evet" diyecektir.

  iş bu yukarıda anlatılan insanların bu hale gelmesinde, giriş cümlesinde değindiğim erdem ve ahlak yoksunu sözün payı büyüktür.

   
 4. bu sözü hep tehlikeli olarak bulmuşumdur

  yaptığın bir işin kaymağını yerken başkasına avucunu yalatmaktır ve ahlaksızlıktır bu

  ben devletin önemli bi kademesinde bulunacağım ve o görev sayesinde bazı kıyakları kendime yapacağım, buna da bal tutan parmağını yalar diyeceğim!!

  ahlak eksikliğidir bu kesinlikle

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.