1 2 3 4 5 6 7 8

bağımlıklık

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kişinin kendi iradesi dışında bir şeye aşırı derecede bağlanması.

  hayatı boyunca unutamayacağı bir sevgiliye ayrılsa dahi özlem duyacağı bir bağlılık başlamıştır ve zaman ne kadar uzun acı ne kadar derin olsa da bu yara, bağımlı bir hastanın ilaca ihtiyacı gibi unutulmayacaktır.

   
  (Bkz: esrar)
 2. kitap okumak gibi insana olumlu yönde katkısı olan şeylere karşı oluştuğunda gayet güzel olan, sigara, alkol gibi insana zarar veren şeylere karşı oluştuğunda kötü olan durum. iyi olsa da, kötü olsa da sanırım fazlası zarar. dengeli olmalı insan, dengede olmalı hayat.

   
 3. bir maddeye,kişiye, şehre,yiyeceğe ya da içeceğe normal sınırların üstünde eğilim gösterme durumu.herşeyin fazlasının zararlı olduğu yönde kullandığımız deyimleri de hatırlayacak olursak faydsızlığı konusunda da hemfikir oluruz zaten.

   
 4. insanın doğası gereği doğuştan geldiğine inandığım iştiyak. hayatını en özgür bir şekilde yaşamak isteyen ya da yaşayan, ben hiç kimseye ve hiçbir yere bağımlı olmam diyen kişilerde bile çok arzuladığı bir duruma muhakkak bağımlılık vardır.

  olmadığı zaman ciddi bir yoksunluk hissi ortaya çıkar. bu yönüyle de insan doğasının zıddına çalışır yani özgürlüğü bir manada köreltir.

   
 5. Allah kurtarsın dileğine samimiyetle amin denilen zafiyet hali.bir nevi mahkumluk,esaret durumu.

   
 6.  
  (Bkz: bağımlılık)
 7. sözlükte görünce, lügatime yeni kelime ekleme yapmak için hamle yaptığım ama sonra nedense vazgeçtiğim kelime

   
 8. bir olguya gereğinden fazla ilgi gösterip kendini kaybedecek dereceye gelme durumu.

   
 9. bir varlığa olması gerekenden fazla zaman ayırmak ilgilenmektir

  günümüzde bunu teknoloji alanında fazlasıyla görmekteyiz

  sosyal medya bağımlılığı diye tehlike gün geçtikçe artıyor toplumumuzda malesef

   
 10. kişi,nesne,varlık vs vs gibi şeylere karşı artık beynin dur diyememesi sonucunda o şeylere bağımlı olma durumu. bağımlı olduğun şey olmayınca yoksunluk krizlerine girer ve onsuz olamayacağın gerçeğiyle yüzyüze kalırsın.eskiden bağımlılık deyince aklımıza ilk gelen şeyler sigara,alkol gibi madde bağımlılıklarıydı. bağımlılıklarımızda güncellenerek bunların yanına,gelişen teknoloji ile birlikte davranışsal bağımlılıklarda eklendi. tv.,internet,cep telefonları,tablet vs bağımlılıkları da bunlardan bazıları.bağımlılık yapan her şeye başta insan hiç bağımlı olmayacakmış gibi yaklaşır."bir kereden birşey olmaz"bağımlılığın müjdecisi olan bir cümledir.insan bir iki derken yavaş yavaş bağımlılığın kollarına doğru ilerlemektedir.bu durum beynimizin işlevselliğini bozmaya başlar ve dur deme yetini kaybetmeye başlarsın.kaçınılmaz gün gelir ve bağımlı olmam dediğin şey için dur diyemiyorsundur.işte bu dur diyemediğin süreç artık bağımlılıktır.kendine söz geçirememek irade zayıflığı ile ilgili değildir.artık beynin işlevselliği bozulduğu için bağımlılıklarımızdan bir çırpıda kurtulmak zordur.bağımlılıkta bir hastalıktır ve bu konuda muhakkak bir doktordan destek alınmalıdır.kendi kendimize kurtulma denemelerinin başarısızlıkları,desteksiz hareket etmemizden kaynaklıdır.nasıl hasta olduğumuzda doktora gidiyorsak, bağımlılıklarımızdan kurtulmak içinde doktora gitmeliyiz.karamsar da olmamak gerekir iyi bir tedavi ile bağımlılıklarımızdan kurtulup,özgürlüğün tadını çıkarabiliriz.yeter ki bağımlılığımızdan kurtulmak isteyelim.

  not:bence sözlükte bağımlılık yapıyor.(gülücük)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam