1 2 3 4 5 6 7 8

anlatım bozukluğu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. cümle kurarken gramatik açıdan, cümle dizilimi açısından ve daha bir çok açıdan yanlış kullanım sonucunda oluşan hatalardır

   
 2. Bazılarının bozukluk olmaması gerektiğini düşünüyorum. Türkçe için dilbilgisi bakımından bütün imkânların kullanılmasından yanayım ben. Bize öğretilenlere bakacak olursak "Öğretmen, Ali'yi yanına çağırıp bir kitap verdi.", "Ne sinemaya ne tiyatroya gitmedi.", "Birçok seneler geçti dönen yok seferinden." ve benzeri cümlelerde anlatım bozukluğu var. Nedenmiş? Birinci cümlede dolaylı tümleç eksikliği varmış, ikincisinde 'ne ne' bağlacı olumsuzluk anlamı verdiği için cümlenin yüklemi olumlu olmalıymış, üçüncü cümlede de 'birçok' sıfatından sonra çoğul isim kullanılamazmış... Birinci cümleyi "Öğretmen, Ali'yi yanına çağırıp ona bir kitap verdi." şeklinde söyleyince bozukluk ortadan kalkıyor mu sanki? Öğretmenin, Ali'yi yanına çağırıp kitabı başkasına -mesela Veli'ye (ona)- verme ihtimali yine mevcut...

   
 3. üniversiteye hazırlanırken türkçe de en sevdiğim konuydu hala gazetelerin sınav eklerini aldığımda çözüp kendimi eğlendirdiğim konu tipidir.

   
 4. Kendini intihar etmek tabirinin örnek olarak verileceği konu.

   
 5. algıda seçicilik midir nedir bir türlü anlayamadığım okuduğum ve yazdığım hemen her entryde mutlak suretle dikkatimi çeken, Kpss, Öss gibi sınavlarda adayların korkulu rüyası olan soru tarzıdır.

   
 6. eş anlamlı sözcüklerin birlikte kullanımının cümlede duruluğu bozması ve anlatımda mantıksal bir bozulma ya neden olması durumudur.

  "bu çetin, zor kış koşullarına her insan katlanamaz" cümlesindeki gibidir.

   
 7. sınavlardaki türkçe sorularından en zorlanılan konuların neredeyse başında gelen soru grubudur.

   
 8. "Ne uykusundan ne de gece yolculuğundan tat alamıyordu" cümlesinde olduğu gibidir.

   
 9. bir lise anısını anımsatandır. türkçesi oldukça bozuk olan bir arkadaşım yanıma gelir:

  +science63 artık anlatım bozukluğu sorularını çok kolay bir şekilde yapabiliyorum.

  -nasıl yani?

  +hangisinde anlatım bozukluğu vardır diye sorulunca bana göre en mantıklı şıkkı işaretliyorum cevap o çıkıyor.

  -(dumur)

   
 10. sınavlardaki Türkçe sorularının en çok karıştırıldığı bölümlerden biri.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam