1 2 3 4 5 6 7 8

alostdog

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

13 entry hiç konu açmadı hiç puanı yok
31.01.2015 19:33 son işlem tarihi takip etme takip et

amasya

Tarih öğretmenlerince Genelgesi'yle Kongresi'nin karıştırılmaması gerektiği vurgulanan şirin kentimiz, leb-i Yeşilırmak.

21.01.2015 21:21
 1. anlatım bozukluğu

  Bazılarının bozukluk olmaması gerektiğini düşünüyorum. Türkçe için dilbilgisi bakımından bütün imkânların kullanılmasından yanayım ben. Bize öğretilenlere bakacak olursak "Öğretmen, Ali'yi yanına çağırıp bir kitap verdi.", "Ne sinemaya ne tiyatroya gitmedi.", "Birçok seneler geçti dönen yok seferinden." ve benzeri cümlelerde anlatım bozukluğu var. Nedenmiş? Birinci cümlede dolaylı tümleç eksikliği varmış, ikincisinde 'ne ne' bağlacı olumsuzluk anlamı verdiği için cümlenin yüklemi olumlu olmalıymış, üçüncü cümlede de 'birçok' sıfatından sonra çoğul isim kullanılamazmış... Birinci cümleyi "Öğretmen, Ali'yi yanına çağırıp ona bir kitap verdi." şeklinde söyleyince bozukluk ortadan kalkıyor mu sanki? Öğretmenin, Ali'yi yanına çağırıp kitabı başkasına -mesela Veli'ye (ona)- verme ihtimali yine mevcut...

   
 2. Kanuni sultan süleyman

  Belki de en meşhur beyti "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi" olan şair Osmanlı padişahı. Kral Fransuva'ya yazdığı, her hatırlayışımda kendimi hüzünlü bir gülümsemenin girdabında bulduğum mektubu da ünlüdür.

   
 3. son okunan kitap

  Açık Pencere "Toplu Yazılar 1" - Melih Cevdet Anday

   
 4. amasya

  Tarih öğretmenlerince Genelgesi'yle Kongresi'nin karıştırılmaması gerektiği vurgulanan şirin kentimiz, leb-i Yeşilırmak.

   
 5. mani köşesi

  İlk mânisi mâni ol(a)mayan köşedir.

   

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam