1 2 3 4 5 6 7 8

anestezi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. cerrahi müdahaleler için, vücudun bir bölümüne ya da tümüne uygulanan uyuşturma işlemidir.

   
 2. ameliyatlarda kullanılan, insanı uyuşturarak ameliyat sırasında acı çekmesini önlemek ve doktorun da işini rahat yapmasına fırsat veren yöntem.

   
 3. kelime anlamı olarak hissizlik,duyusuzluk demektir.

  bundan dolayı ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir.

   
 4. Hastalara doktorun cerrahi müdahelesi esnasında,gereken eğitimi almış uzman kişi tarafından, hastanın acı duymasını önlemeye yarayan şırınga yardımıyla serum borusundan uygulanan işlemin tıbbi terimi. İşlemin dozajı yeterli ölçüsünde ayarlanmadığı taktirde, üzücü durumları, ölümcül hadiseleri beraberinde getirdiği bilinen gerçekleridir.

   
 5. İnsanların çoğu ameliyat olmaktan değil, anestezi işleminden korkuyor aslında. Ya uyur da uyanamazsam korkusu. Evet, geçmişte bununla ilgili acı tecrübeler yaşanmış olabilir, ancak günümüzde tüm tıbbi olanaklar doğrultusunda bu işlem çok daha güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. İlk anestezik işlem sırasında ben de çok ürkmüştüm ancak peşi sıra sonraki işlemlerde alıştım bile.. bir, iki, üç diyince kopuyorsun, tüm dünyayla ilişiğin kesiliyor, tuhaf bir duygu, ayıldığındığında da öyle hemen kendine gelemiyorsun ancak en azından acıyı hissetmiyorsun. Yoksa Anestezi olmadan o cerrahi işlemler mümkün değil. O yüzden iyi ki de anestezi işlemi uygulanıyor.

   
 6. birkaç genel birkaç da lokal anestezi tecrübem var.

  Aklıma gelen:

  Ya deprem olur da herkes kaçarsa, delik deşik ortada uyanırsam ?

  Başka bir korkum oluşmamıştı. " Gidersek gideriz artık mahşere kalır" fikri yerleşiyor insana zaten.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.