1 2 3 4 5 6 7 8

Akıl

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İnsanı diğer canlılardan ayıran ve sadece insana özgü en önemli özellik, eşyanın sebeplerini yakalama melekesi.

  Arapça a-k-l kökünden gelen akıl kelimesi, sözlükte, engellemek, bağlamak, tedbirli davranmak, menetmek, yüksek yere çıkıp sığınmak, sığınak kale, ilim elde etmeye yarayan güç, hakkı batıldan ayıran kabiliyet, gibi manalara gelir. Türkler akıl kelimesini "us" olarak adlandırmış, akıl kavramını, "anlamak" "iyiyi kötüden ayırmak" gibi olumlu anlamlarda kullanmışlardır.

   
 2. nietzche nin deyimiyle o kadar da güvenilmemesi gereken, Dostoyevski ye göre ancak kendisine öğretilenleri bilebilen , zekayı işletme, yürütme, kullanma yöntemi.

   
 3. spoiler

  İnsanı, insan yapan bir ayrıcalık.

   
 4. insanı diğer yaratılmış canlılardan ayıran en büyük özellik. insanın kendisini, çevresini tanımasına, karar vermesine, konuşma şekline kadar birçok şeyi yapmamıza sebep olan şeydir.

   
 5. farkindaligi kullanma isleme gucu,zekadan ustun bence.her zeki sonunda kazanamiyor.

   
 6. Azımsanmayan tek şeydir. Herkes aklından memnundur çünkü..

   
 7. akıl insanın en değerli cevheridir. her cevher gibi işlenirse değeri daha da artar

   
 8. doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, yararlıyı zararlıdan ayıran ölçü aleti..

  akılsızlığın cezasını ayaklar çeker derler aslında buna sadece ayaklar demek de yanlıştır. misal; içki içen birinin siroza yakalanma riski çok yüksek olduğunu bildiği halde içmeye devam ediyorsa bunun ceremesini sadece ayaklar çekmez. sigara da aynı şekilde.. doğruyu yanlıştan, iyiyi de kötüden ayırabiliyor isek aklımızı kullanabiliyoruz demektir..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.