1 2 3 4 5 6 7 8

adaçayı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. alternatif tıpta bademcik iltihabı, farenjit ve diş eti iltihabına karşı özellikle önerilen, ülkemizin birçok bölgesinde kendiliğinden kolayca yetişen, kurutulup sıcak suda demlenmek suretiyle tüketilen bitkidir.

   
 2. doğada kendiliğinden yetişen, kimi türleri bahçelerde saksılarda süs olarak yetiştirilen, ballıbabagil ailesinden, çiçekleri çok değişik renk ve büyüklükte tüylü yapraklı ıtırlı bir bitki

   
 3. Demlenmesi suretiyle gargara yapılarak boğaz diş ve dişeti rahatsızlıklarına oldukça faydası olan boşapla olarak da bilinen özellikle kış günlerinin başlıca içeceği olan hoş kokulu bitkidir.

   
 4. soğuk algınlığı ve vücutta meydana gelen ağrılar için faydalı olan bitkidir. ağrı konusunda denenmiş ve iyi sonuç alınmıştır. sevdiğim bir çay türüdür, tadını bazı kişiler sevmese de.

   
 5. Hasta oldugumuzda veya bogazlarımızın yanmaya başladıgında hemen yaptıgımız içine limon da atarak daha güzel hale getirdigimiz hemen hemen her yerde satılan ve rahatlıkla bulabildigimiz bitki türü ve içecek

   
 6. grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda insana direnç sağlayan içecek türüdür. limonuyla birlikte içildiğinde vücuda oldukça iyi gelir.

   
 7. hamilelerin çocuğa zararından, erkeklerin de iktidarsızlığa yol açabileceğinden ötürü pek içmemesi gereken bitki.

   
  (Bkz: bir arkadaşımın söylemi)
 8. Gargara yapılması boğaz iltihaplarında etkin sonuç verebilir. Doğal antibiyotik özelliği gösterir.

   
 9. Tıbbi aromatik bitki olarak kabul edilen adaçayının diğer adı da acı elmadır. Çok kuvvetli bir antiseptiktir. Çay olarak demlenerek içilir. Soğuk algınlığının, üst solunum yolu enfeksiyonlarının, yaraların tedavisinde fazlasıyla etkilidir.

   
 10. kışın vazgeçilmez çayı.

  bir çok faydası olduğunu söyleniyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.